Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke  

Preporuke

Modify settings and columns
Tabla za pisanje i pregledanje preporuka
  
View: 
Post
Usev/zasad
Štetni organizmi
Zaštita trešnje i šljive

Na području delovanja RC Novi Sad zasadi trešnje i šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od početak do faze kraj bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 01-03).

Visoke temperature za ovo doba godine dovele su do kretanja vegetacije u zasadima trešnje i šljive. Sa ciljem smanjenja infektivnog potencijala prouzrokovača monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophyla), rogača šljive (Taphrina pruni), pegavosti lista višnje i trešnje (Blumeriella jaapii), bakterioznih oboljenja, kao i smanjenja brojnosti prezimljujućih formi štetočina, proizvođačima se preporučuje tretman kombinacijom preparata:   

·        Cuproxat (bakar-sulfat) 0,2-0,35% ili Bakar oksihlorid 50 (bakar-oksihlorid) 0,75% ili Everest (bakar-hidroksid) 0,6% ili Fungohem SC (bakar-hidroksid) 1-1,5%

+

·        Galmin (mineralno ulje) 3-4% ili Galmin 800 (mineralno ulje) 3-4%

Preporuka je da se tretman sprovede po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana.  

26.2.2024 8:12Šljiva; TrešnjaMonilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Rogač šljive (Taphrina pruni); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii)
Zaštita breskve i nektarine

Na području delovanja RC Novi Sad, na severnim obroncima Fruške gore, zasadi bresaka i nektarina ranih grupa zrenja se nalaze u fazi prvi listovi se odvajaju (BBCH 10), dok je kod sorti srednjih i kasnih grupa zrenja došlo do razmicanja pupoljaka i pojave "zelene tečke".

Breskve i nektarine se trenutno nalaze u izuzetno osetljivim fazama razvoja na infekciju od strane gljive prouzrokovača kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans). Za dane vikenda se najavljuje nestabilno vreme sa padavinama, kao i visoke dnevne temperature za ovo doba godine, koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije navedenim patogenom.

U cilju sprečavanja ostvarenja infekcija proizvođačima se, pred najavljene padavine, preporučuje primena nekog od registrovaih fungicida:

·        Syllit 400 SC, Acustic (dodin) u koncentraciji 0,15-0,25% ili

·        Agrociram (ciram) u koncentraciji 0,25-0,35% ili Diziram 76 WG (ciram) u koncentraciji 0,3%

Preporuka je da se tretman sprovede pred najavljene padavine u najtoplijem delu dana.

21.2.2024 7:18BreskvaKovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans)
Zaštita uljane repice

Na području delovanja RC Novi Sad usevi uljane repice se nalaze u fazi 9 i više listova razvijeno (BBCH 19).

Vizuenim pregledom useva registrovano je prisustvo odraslih jedinki male repičine pipe (Ceutorhynchus pallidactylus) na do 13% biljaka. U toku je migracija sa mesta prezimljavanja na useve uljane repice.

Prognozirane dnevne temperature, koje će do kraja nedelje dostizati i 19°C, usloviće intenzivniji izlazak male repičine pipe sa mesta prezimljavanja i povećanje brojnosti na parcelama. Takođe, u narednim danima se očekuje i početak polaganja jaja.

Proizvođačima se preporučuju redovni obilasci i pregledi useva uljane repice na prisustvo pipa. Ukoliko se njihovo prisustvo registruje na nivou praga štetnosti (1 pipa na 5 biljaka) preporučuje se primena insekticida:

·        Grom (lambda-cihalotrin) u količini 0,25 l/ha.

Pregled useva kao i sprovođenje hemijskih mera zaštite preporučuje se u najtoplijem delu dana kada je i aktivnost repičinih pipa najveća.

19.2.2024 8:04Uljana repicaMala repičina pipa (ceuthorrynchus quadridens)
Mere kontrole u proizvodnji rasada paprike

Na području delovanja RC Novi Sad u toku je proizvodnja rasada paprike koji se nalaze u početnim fazama razvoja.

Proizvođačima se preporučuju redovni pregledi mladih biljaka na prisustvo bolesti i štetočina i sprovođenje svih raspoloživih mera kontrole:

·        Redovno provetravanje zaštićenog prostora,

·        Primena hemijskih mera zaštite sa ciljem zaštite od prouzrokovača poleganja rasada (Pythium spp.) nekim od registrovanih fungicida: Balb, Proplant 722 SL, Rival (propamokarb-hidrohlorid), u koncentraciji 0,15% (zalivanjem neposredno nakon setve ili sadnje i 10-14 dana nakon toga) ili Previcur energy (propamokarb-hidrohlorid+fosetil Al), u količini 3-6 ml u 2 l vode/m2. Ukoliko se vizuelnim pregledom uoči prisustvo biljaka sa simptomima poleganja rasada preporučuje se njihovo uklanjanje i uništavanje van plastenika.

·        Uništavanje korova u i oko zaštićenog prostora, jer predstavljaju rezervoare virusa,

·        Vaši i tripsi su vektori izuzetno značajnih fitopatogenih virusa, od kojih su na našem regionu najznačajniji Virus mozaika krastavca (Cucumber mosaic virus - CMV) i virus bronzavosti paradajza (Tomato spotted wilt virus – TSWV). Sa ciljem sprečavanja njihovog ulaska u zaštićeni prostor preporučuje se postavljanje insekatskih mreža na ulazne otvore. Ukoliko se pregledima registruje prisustvo navedenih štetočina, preporučuje se primena registrovanih insekticida.

13.2.2024 8:41PaprikaLisne vaši na ratarskim usevima (aphididae); Tripsi (thrips spp)
Zaštita kruške

Na području delovanja RC Novi Sad zasadi kruške se nalaze u fazi mirovanja (BBCH 00).

Vizuelnim pregledom zasada registrovano je prisustvo prezimljujućeg imaga i jaja obične kruškine buve (Cacopsylla pyri). U toku je kopulacija imaga i polaganje jaja prezimljujuće generacije.

U poslednjih nedelju dana porast dnevnih temperatura doveo je do povećane aktivnosti obične kruškine buve, pa se i brojnosti u odnosu na prethodne preglede povećavaju. Do kraja nedelje se prognoziraju visoke dnevne temperature koje će dovesti do masovnog polaganja jaja.

U cilju suzbijanja imaga obične kruškine buve i sprečavanja masovnog polaganja jaja, proizvođačima se preporučuje primena kombinacije preparata:

·        Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) u koncentraciji 0,03%

+

·        Galmin, Belo ulje EW (mineralno ulje) u koncentraciji 3-4% ili Nitropol S (mineralno ulje) u koncentraciji 1,3%.

Tretman treba sprovesti u najtoplijem delu dana kada je aktivnost štetočine najveća.

9.2.2024 7:34KruškaObična kruškina buva (cacopsylla pyri)
Zaštita breskve i nektarine

Na području delovanja RC Novi Sad, na severnim obroncima Fruške gore, breskve i nektarine ranih grupa zrenja se nalaze u fazi od početak bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 01) do faze kraj bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 03). Srednjestasne i kasnostasne sorte se nalaze u fazi mirovanja.

Prognozirane dnevne temperature, koje će do kraja nedelje dostizati i 20°C, ubrzaće kretanje vegetacije, a padavine koje se najavljuju početkom sledeće nedelje mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju od strane gljive prouzrokovača kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans).

Proizvođačima se preporučuje obilazak zasada u cilju utvrđivanja fenofaza. Kod sortimenta koji se nalazi u različitim fazama bubrenja pupoljaka, pred najavljene padavine, preporučuje se primena nekog od preparata na bazi bakra:

·        Funguran OH ili Patrol (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,2-0,3% ili

·        Kocide 2000 (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,25-0,35% ili

·        Everest (bakar-hidroksid) u koncentraciji 0,6-0,8% ili

·        Fungohem SC (bakar-hidroksid) u koncentraciji 1% ili

·        Bakarni oksihlorid 50 (bakar-oksihlorid) u koncentraciji 0,75% ili

·        Curenox 50 WP (bakar-oksihlorid) u količini 1,5-2 kg/ha ili

·        Grifon (bakar-oksihlorid+ bakar-hidroksid) u količini 4 l/ha ili

·        Cuprablau Z 35 WP (bakar-oksihlorid) u količini 2 kg/ha ili

·        Mastercop Act (Cu iz bordovske čorbe) u količini 3,5 l/ha ili

·        Cuproxat (Cu iz bakar-sulfata) u koncentraciji 0,25-0,35%.

Tretman treba sprovesti u najtoplijem delu dana.

8.2.2024 8:05BreskvaKovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans)
Zimska rezidba i sanitarne mere u zasadima voća

Na području delovanja RC Novi Sad zasadi voća se nalaze u fazi mirovanja (BBCH 00).

U zasadima voća je u toku zimska rezidba, izuzetno značajna pomotehnička mera koja ima za cilj održavanje pravilnog odnosa između vegetativne i generativne mase. Takođe, prilikom rezidbe, neophodno je i uklanjanje suvih i obolelih grana jer se na ovaj način smanjuje infektivni potencijal mnogih patogena u narednoj vegetaciji. Prilikom rezidbe neophodna je i dezinfekcija alata za rezanje, a veće preseke neophodno je premazati kalemarskim voskom.

 

U svim zasadima gde je to moguće, preporučuje se i uklanjanje zaostalih mumificiranih plodova i opalog lišća koji takođe predstavljaju izvor infektivnog materijala. Uklonjen biljni materijal je potrebno izneti iz voćnjaka i uništiti.

Preporuka je da se sve navedene mere sprovode po suvom vremenu i u najtoplijem delu dana.

2.2.2024 8:23Breskva; Jabuka; Kruška; Šljiva; TrešnjaBakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Čađava krastavost plodova kruške (venturia pirina); Monilioza (Monilia laxa); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Pegavost lišća višnje i trešnje (Blumeriella jaapii); Kovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)
Zaštita jabuke

Na području delovanja RC Novi Sad zasadi jabuke se u zavisnosti od sortimenta nalaze u različitim fazama opadanja listova.

U fazi kada otpadne 70% lisne mase, proizvođačima se preporučuje primena bakarnih preparata u cilju smanjenja infektivnog potencijala patogena prouzrokovača gljivičnih i bakterioznih oboljenja. Tretman treba sprovesti po mirnom vremenu, kada je temperatura vazduha iznad 7°C i uz primenu velike količine vode kako bi depozit preparata dospeo na celokupnu površinu krošnje i stabla.

Registrovani preparati na bazi bakra u zasadima jabuka su:

·        Bakarni oksihlorid 50 (Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75% ili

·        Grifon (Cu iz bakar-oksihlorida) u količini 4 l/ha ili

·        Cuproxat (Cu iz bakar-sulfata) u koncentraciji 0,5-0,6% ili

·        Nordox 75 WG (Cu iz bakar-oksida) u koncentraciji 0,2% ili

·        Everest (Cu iz bakar-hidroksida) u koncentraciji 0,3-0,4%.

Pored hemijskih mera zaštite preporučuje se  i sprovođenje agrotehničkih mera kao što su orezivanje i uklanjanje obolelih i polomljenih grana i uklanjanje mumificiranih plodova iz voćnjaka koji takođe predstavljaju mesta prezimljavanja biljnih patogena.

Takođe, vizuelnim pregledom zasada registruje se prisustvo aktivnih rupa od glodara na nivou ekonomskog praga štetnosti (za poljskog miša iznosi 10-50 aktivnih rupa po ha, za poljsku voluharicu 10-500 aktivnih rupa po ha).

Proizvođačima se preporučuje pregled zasada i ukoliko registruju prisustvo aktivnih rupa, primena gotovih mamaka na bazi cink-fosfida.

24.11.2023 13:00JabukaČađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Pepelnica jabuke (podosphaera leucotricha); Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora)
Zaštita pšenice i ječma

Na području delovanja RC Novi Sad usevi pšenice i ječma posejani tokom poslednje dekade oktobra se nalaze u početnim fazama nicanja do faze prvi list razvijen (BBCH 11). Na našem regionu najveći deo površina pod ozimim strninama je posejan u ovom periodu, dok se u narednim danima očekuje završetak setve.

Vizuelnim pregledom izniklih useva na lokalitetima Kać, Futog, Bač i Temerin registruje se prisustvo krilatih formi i kolonija vaši (Aphididae) na do 4% biljaka, kao i odraslih jedinki cikade Psammotettix alienus na do 26% biljaka.

 

Pored direktnih šteta koje prouzrokuju sisanjem biljnih sokova, lisne vaši i cikade su mnogo značajnije kao prenosioci destruktivnih fitopatogenih virusa čije je prisustvo registrovano tokom prethodnih sezona (Virus iz grupe žute patuljavosti ječma i Virus kržljavosti pšenice).

U ovom momentu se preporučuje da poljoprivredni proizvođači redovno obilaze svoje parcele i vrše preglede na prisustvo vaši i cikada. U početnim fazama razvoja strnih žita prag štetnosti za lisne vaši iznosi jedna ili više vaši na 10% biljaka (EPPO Standard PP2/11(1)), dok je prag štetnosti za cikadu P. alienus 5 cikada po m2.

Ukoliko se registruje prisustvo vaši i cikada na nivou praga štetnosti preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida:

·       Decis 2,5 EC, Konfuzija, Decaguard 25 EC (deltametrin) u količini 0,2-0,3l/ha ili

·        Decis expert (deltametrin) u količini 0,075 l/ha

Sprovođenje tretmana se preporučuje u najtoplijem delu dana kada je i aktivnost navedenih štetočina najveća.

6.11.2023 11:59Pšenica; JečamLisne vaši na ratarskim usevima (aphididae); Cikade (cicadellidae)
Zaštita kruške

Na području delovanja RC Novi Sad zasadi kruške se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od lišće počinje opadati (BBCH 93) do faze 50% listova opalo (BBCH 95).

U fazi kada opadne oko 70% lisne mase, proizvođačima se preporučuje primena bakarnih preparata u cilju smanjenja infektivnog potencijala različitih patogena prouzrokovača gljivičnih i bakterioznih oboljenja (čađave krastavosti kruške (Venturia pirina), sive pegavosti lista kruške (Mycosphaerella pyri), bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), bakterioznog izumiranja voćaka (Pseudomonas syringae pv. syringae). Registrovani preparati za ovu namenu u zasadima kruške su:

·        Bakarni oksihlorid 50 (Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 0,75% ili

·        Cuproxat (Cu iz bakar-sulfata) u koncentraciji 0,5-0,6% ili

·        Curenox 50 WP (Cu iz bakar-oksihlorida) u količini 1,5-2 kg/ha ili

·        Grifon (Cu iz bakar-oksihlorida) u količini 4 l/ha.

Sprovođenje tretmana se preporučuje u najtoplijem delu dana, i uz primenu velike količine vode kako bi depozit preparata dospeo na celokupnu površinu krošnje i stabla.

Pored hemijskih mera zaštite preporučuje se i sprovođenje agrotehničkih mera kao što su orezivanje i uklanjanje obolelih i polomljenih grana i uklanjanje mumificiranih plodova iz voćnjaka koji takođe predstavljaju mesta prezimljavanja patogena.

2.11.2023 7:42KruškaČađava krastavost plodova kruške (venturia pirina); Pegavost lista kruške (mycosphaerella pyri); Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora)
1 - 10 Next