9.4.2021
Na teritoriji RC Smederevo pregledom zasada jabuke konstatovano je da se jabuka, u zavisnosti od sorte i lokaliteta, nalazi u fazi od prvi cvetovi otvoreni do početak cvetanja: oko 10% cvetova otvoreno (BBCH 60-61).
Laboratorijskim pregledom pseudotecija gljive prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), sorta Ajdared, registrovana je dozrelost od 40,50% dok je ispražnjenost 2%.
Od pregledanih 50 pseudotecija u 9 nema formiranih askospora, u 13 je do 25% formiranih askospora, u 17 je od 25% do 50% formiranih askospora, 10 od 51-75% formiranih askospora dok je u jednoj od 76-100% formiranih askospora.
RC Smederevo nastavlja i u narednom periodu da prati dozrelost pseudotecija Venturia inaequalis.
6.4.2021
Na području delovanja RC Smederevo, lokalitet Vodanj i Suvodol, zasadi šljiva se u zavisnosti od sortimenta, nalaze u fenofazi od početka do punog cvetanja (BBCH 60-65).
Na lepljivim pločama postavljenim u zasadima šljive registrovani su ulovi crne i žute šljivine ose (Hoplocampa minuta i Hoplocampa flava).
Za sada se ne preporučuju hemijske mere zaštite, a RC Smederevo nastavlja sa praćenjem ovih štetočina i signaliziraće pravo vreme za tretman. 1.4.2021
Na teritoriji RC Smederevo pregledom zasada jabuka konstatovano je da se jabuke, u zavisnosti od sorte i lokaliteta, nalaze u fenofazi od “mišijih ušiju“ do faze crvenih pupoljaka (BBCH 10-57).
Laboratorijskim pregledom pseudotecija gljive prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), sorta Ajdared, registrovana je dozrelost od 33%.
Od pregledanih 50 pseudotecija u 13 nema formiranih askospora, u 17 je do 25% formiranih askospora, u 11 je od 25 do 50% formiranih askospora dok je u 9 od 51 do 75% formiranih askospora.
RC Smederevo nastavlja i u narednom periodu da prati dozrelost pseudotecija Venturia inaequalis. 25.3.2021
Na području koje pokriva RC Smederevo konstatovano je da se usevi ozime pšenice i ječma, u zavisnosti od vremena setve i lokaliteta, nalaze u različitim fazama bokorenja do faze početak rasta stabljike (BBCH 25-30).
Vizuelnim pregledom biljaka registrovano je formiranje nove lisne mase kod useva pšenice i ječma koji su usled niskih temperatura, koje su nastupile u drugoj dekadi februara, pretrpeli štete od izmrzavanja. Simptomi bolesti se kod ovih useva registruju na pojedinačnim biljkama i u manjem procentu u odnosu na period pre niskih temperatura. Kod useva ječma koji su posejani posle optimalnih rokova setve, a koji se nalaze u fenofazi početka bokorenja registruje se prisustvo simptoma biljnih bolesti i to mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) na do 5% biljaka i sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na do 3% biljaka.
Vizuelnim pregledom useva ozime pšenice registrovano je prisustvo simptoma pepelnice žita (Erysiphe graminis) na do 2% biljaka.
Najavljene visoke temperature za naredni period uticaće na dalji razvoj vegetacije i ulazak ječmova u osetljivu fazu razvoja, fazu prvog kolenca. RC Smederevo nastavlja sa praćenjem prisustva bolesti u usevima ječma i pšenice, kao i njihovih faza razvoja i signaliziraće vreme za primenu hemijskih mera zaštite. 18.3.2021
Na lokalitetu Suvodol, jabuke se nalaze u fenofazi od kraja bubrenja pupoljaka do početka rasta listova, zeleni listići 10mm iznad ljušture pupoljaka: prvi listovi se odvajaju, fenofaza mišjih ušiju (BBCH 03-10).
Laboratorijskim pregledom pseudotecija gljive prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), sorta Ajdared, registrovana je dozrelost od 19,5%.
Od pregledanih 50 pseudotecija u 27 nema formiranih askospora, u 11 je do 25% formiranih askospora, u 8 je od 25% do 50% formiranih askospora dok je u 4 od 51-75% formiranih askospora.
RC Smederevo nastavlja i u narednom periodu da prati dozrelost pseudotecija Venturia inaequalis. 25.2.2021
Na području koje pokriva RC Smederevo, na lokalitetima Selevac i Vodanj, konstatovano je da se usevi ozime pšenice i ječma u zavisnosti od vremena setve i lokaliteta nalaze u različitim fazama bokorenja: vidljivo prvo sekundarno stablo do 4 stablo vidljivo (BBCH 21-24).
Vremenske prilike su bile takve da u toku druge nedelje februara pa sve do dvadesetog u mesecu dolazi do pada temperature, pa su tako zabeležene najniže temperature vazduha od +2°C do -11°C dok su najviše dnevne bile od -2,9°C do 17,8°C. Najveći mrazevi su zabeleženi u periodu od 11.02. do 16.02. tekuće godine.
Delovanjem niskih tempeartura došlo je do izmrzavanja biljnog tkiva. Simptomi izmrzavanja su najuočljiviji na usevima koji su posejani u optimalnom roku setve, kako na pšenici tako i na ječmu. Kod većine pregledanih useva došlo je do promene boje na vršnim listovima, međutim, na nekim parcelama primećeno je intenzivnije izmrzavanje biljaka.
Navedene promene će sigurno uticati na zastoj biljaka u porastu. Očekuje se da se posledice ovih promena odraze i na prinos, međutim to će u mnogome zavisiti od vremenskih prilika u narednom periodu.
Ovakav izgled useva, gde je došlo do sušenja listova i propadanja useva otežava davanje realne procene zdravstvenog stanja strnih žita.
U usevima koji su kasnije posejani i koji se nalaze u fazi početka bokorenja (BBCH 20) zdravstveno stanje je bolje i nisu registrovana značajna oštećenja od mraza. Simptomi sive pegavosti lista pšenice (Septoria tritici) su uočeni na do 2% biljaka, dok je kod ječma prisustvo simptoma mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) registrovano na 3% biljaka.
RC Smederevo će nastaviti sa praćenjem zdravstvenog stanja ozimih useva. 24.2.2021
Na lokalitetu Suvodol, jabuke se nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja lisnih pupoljaka (BBCH 00-01).
Laboratorijskim pregledom opalog lišća jabuke i analizom pseudotecija prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis) utvđena je dozrelost od 5%. Od pregledanih 50 pseudotecija, u 41 nema formiranih askospora dok je u 8 formirano do 25% askospora a u jednoj je od 25% do 50% formiranih askospora.
RC Smederevo nastavlja i u narednom periodu da prati dozrelost pseudotecija Venturia inaequalis. 18.2.2021
Na lokalitetu Suvodol, jabuke se nalaze u fenofazi mirovanja, lisni pupoljci i zadebljali cvetni pupoljci zatvoreni i pokriveni ljuspicama kore do početka bubrenja lisnih pupoljaka (00-01BBCH).
Laboratorijskim pregledom opalog lišća registrovan je početak formiranja askusa sa zrelim askosporama gljive prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis). Od pregledanih 50 pseudotecija u 48 nema formiranih askospora dok je u dve do 25% formiranih askospora. Procenat dozrelosti je 1%.
RC Smederevo nastavlja i u narednom periodu da prati dozrelost pseudotecija Venturia inaequalis.
11.2.2021
Na području rada RC Smederevo, zasadi jabuke se nalaze u fenofazi mirovanja, lisni pupoljci i zadebljali cvetni pupoljci zatvoreni i pokriveni ljuspicama kore do početka bubrenja lisnih pupoljaka (00-01BBCH).
Vizuelnim pregledom zasada jabuke sorte Ajdared je registrovano prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora).
Bakteriozna plamenjača je najznačajnija bakteriozna bolest jabučastog voća. Najčešce zaražava jabuku, krušku, dunju, mušmulu i glog i ukoliko se ne zaustavi može prouzrokovati štete i do 100%, naročito u mladim zasadima. Ovaj patogen napada sve biljne delove. Tokom vegetacije posredstvom bakterijskog eksudata i uz pomoć insekata vrlo brzo se širi. Česte kiše pomažu širenju bolesti.
Tokom mirovanja vegetacije održava se u rak - ranama, koje se uočavaju na jednogodišnjim, dvogodišnjim i višegodišnjim granama, pa čak i na deblu. Preporučuje se uklanjanje grana sa simptomima tokom perioda mirovanja vegetacije u cilju smanjenja infektivnog potencijala za narednu vegetaciju. Prilikom rezidbe, potrebno je zahvatiti zonu od 30 cm do 50 cm zdravog tkiva ispod vidljivih simptoma.
Hemijske mere zaštite podrazumevaju jesenje i prolećno tretiranje preparatima na bazi bakra, kao i upotrebu tih preparata u toku cvetanja i nakon njega, ali u 10 puta nižim koncentracijama nego za jesenje i ranoprolećno tretiranje.
Najznačajnije mere u cilju kontrole ovog patogena su mehaničke mere – uklanjanje obolelih delova biljke, koje treba sprovoditi kako u vegetaciji, tako i u periodu mirovanja. Zelenom rezidbom treba odstraniti sve zaražene delove, izneti ih van zasada i zapaliti. Prilikom rezidbe osetljivih sorti jabuke treba voditi računa kako se ne bi previše stimulisao novi prirast i povećao rizik od nove infekcije. Uklanjanje obolelih biljnih delova treba vrši po suvom i mirnom vremenu. Prilikom rezidbe obavezna je dezinfekcija makaza nakon svakog reza (10 % rastvor natrijum hipohlorita ili 70 % rastvor etil alkohola). Treba dezinfikovati i mesta preseka i povrede nastalih prilikom odstranjivanja obolelih delova voćaka, jer oni predstavljaju otvore za prodor bakterije u biljno tkivo i omogućavaju nastajanje novih infekcija. Za tu svrhu mogu se koristiti preparati na bazi bakra (3%). Zaražene biljne delove treba seći na zdravom delu, oko 30 cm od mesta zaraze i potom ih obavezno izneti iz zasada i uništiti. Takođe je važno suzbijanje insekata koji su prenosioci zaraze. U slučajevima jakih infekcija, kada nastupa propadanje čitavog stabla, preporučuje se njihovo uklanjanje, iznošenje izvan voćnjaka i uništavanje. 10.2.2021
Na lokalitetu Suvodol, jabuke se nalaze u fenofazi mirovanja, lisni pupoljci i zadebljali cvetni pupoljci zatvoreni i pokriveni ljuspicama kore do početka bubrenja lisnih pupoljaka (00-01 BBCH).
Laboratorijskim pregledom pseudetcija sa opalog lišća jabuke registrovan je početak formiranja askusa gljive prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), bez formiranih askospora, što znači da je dozrelost pseudotecija 0%.
RC Smederevo nastavlja sa praćenjem dozrelosti pseudotecija ovog patogena.
|
|
|
|
|