30.8.2023
Na području delovanja RC Negotin zasadi vinove loze se u zavisnosti od sortimenta nalaze u fazi od faze šarak bobica do faze omekšavanje bobica (BBCH 83-85).
Vizuelnim pregledom žutih lepljivih ploča koje su postavljene u zasadima vinove loze, sa ciljem praćenja cikade Scaphoideus titanus, na lokalitetu Rečka i Kladušnica, registrovano je prisustvo odraslih jedinki ove štetočine. Navedena štetočina je vektor fitoplazme Flavescense doree (FD), prouzrokovača veoma destruktivnog oboljenja - zlatastog žutila vinove loze.

imago cikade Scaphoideus titanus
Odrasli insekti i larveni stupnjevi stariji od trećeg (L3, L4 i L5) mogu da prenesu fitoplazmu na zdrave čokote.
Simptomi zlatastog žutila vinove loze:
• promena boje lista -kod crnih sorti ljubičasta do crvena, kod belih sorti zlatnožuta,
• savijanje spoljašnjih ivica lista prema naličju,
• skraćene internodije na zaraženim lastarima,
• pojava rehuljavih grozdova koji zaostaju u razvoju u odnosu na zdrave,
• odsustvo lignifikacije zaraženih lastara,
• kasnije kretanje vegetacije na proleće.
Mere prevencije i kontrole zlatastog žutila su:
• suzbijanje cikade Scaphoideus titanus kao vektora fitoplazme po pojavi larvi trećeg razvojnog stupnja,
• praćenje pojave simptoma bolesti,
• krčenje i uništavanje zaraženih čokota,
• uništavanje potencijalnih izvora zaraze (divlja loza, korov, napušteni vinogradi) u blizini proizvodnih zasada kao rezervoara fitoplazme.
RC Negotin je dao više preporuka za primenu hemijskih mera za suzbijanje cikade Scaphoideus titanus registrovanim insekticidima (04.07., 17.07. i 02.08.).
9.8.2023
Na području delovanja RC Negotin usevi merkantilnog kukuruza se, u zavisnost od vremena setve i hibrida, nalaze u različitim fazama cvetanja i razvića ploda (BBCH 69-75).
Vizuelnim pregledom useva merkantilnog kukuruza (lokaliteti Bukovski put, Jasenica, Mali rit, Radujevac) registrovano je prisustvo položenih jajnih legala kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) u različitim embrionalnim fazama razvoja na 3 do 5% pregledanih biljaka. U toku je početak polaganja jaja druge generacije kukuruznog plamenca.

jajno leglo kukuruznog plamenca
Kukuruzni plamenac prezimljava u stadijumu odrasle gusenice u žetvenim ostacima kukuruza. Štete prave larve koje svojom ishranom oštećuju stablo, list, metlicu i klipove kukuruza. Na mestima gde je došlo do oštećenja klipova od kukuruznog plamenca, stvara se rizik od naseljavanja fitopatogenih gljiva, kao što su gljive iz roda Aspergillus, Cladosporium, Penicillium, Fusarium. Ove gljive imaju sposobnost da sintetišu mikotoksine koji mogu biti izuzetno štetni u uslovima gde se merkantilni kukuruz koristi za ishranu u mlečnom govedarstvu.
Najavljene visoke temperature za naredni period uticaće na još masovniji let imaga kukuruznog plamenca i intezivnije polaganje jaja, kao i piljenje larvi navedene štetočine.
Prag štetnosti kod merkantilnog kukuruza je 10% biljaka sa položenim jajnim leglima, a kod semenskog kukuruza i kukuruza šećerca 5% biljaka sa položenim jajnim leglim.
Za smanjenje brojnosti ove štetočine preporuka je sprovođenje niza agrotehničkih i mehaničkih mera, kao što su: izbegavanje gajenja kukuruza u monokulturi, uništavanje kukuruzovine odmah posle berbe i duboko zaoravanje biljnih ostataka i dr.
Hemijske mere zaštite se sprovode po postizanju praga štetnosti, na početku piljenja larvi, te se suzbijanje za sada ne preporučuje. RC Negotin nastavlja sa praćenjem ove štetočine. 2.8.2023
Na području delovanja RC Negotin zasadi vinove loze se nalaze u fazi zatvaranja grozdova (BBCH 78-79).
Vizuelnim pregledom proizvodnih zasada na lokalitetu Bukovo kao i starijih zasada vinove loze na različitim lokalitetima uočeni su simptomi karakteristični za esku vinove loze.

simptomi ESKE na vinovoj lozi
Eska je kompleksno i veoma destruktivno oboljenje vinove loze. Razlikuju se dva tipa bolesti: hronični tip bolesti se odlikuje sušenjem i opadanjem lišća, a akutni tip bolesti iznenadnim sušenjem čokota.
Prvi simptomi se manifestuju u vidu promena boja na listovima usled gubitka hlorofila. Kod belih sorti na listovima se obrazuju žućkaste pege, kod crvenih sorti te pege su crvenkasto smeđe boje dok zona oko lisnih nerava ostaje zelena. Takvi listovi ima izgled „tigrovih šara“, postepeno se suše i opadaju pre vremena. Najdestruktivniji simptomi eske je iznenadno sušenje (apopleksija) čokota i svih delova vinove loze, što se najčešće dešava u toku leta pri veoma visokim dnevnim temperaturama. Na poprečnom preseku drvenih delova loze može se uočiti centralna zona koja je svetlije boje i mekanije strukture, a okružena je tamnijom zonom drveta.
Ove promene nastaju usled infekcija patogenim gljivama, koje se ostvaruju kroz rane nastale nakon oštre rezidbe ili nakon gradonosnih padavina.
Hemijske mere zaštite za suzbijanje ove bolesti ne postoje. Najvažija je primena preventivnih mera zaštite kao što su:
-korišćenje sertifikovanih loznih kalemova,
-nakon orezivanja rane treba premazati kalemarskim voskom,
-vršiti dezinfekciju alata tokom rezidbe 70% alkoholom,
-orezani materijal izneti iz vinograda i spaliti. 12.7.2023
Na području delovanja RC Negotin, vizuelnim pregledom pojedinih zasada na kojima nisu redovno primenjene hemijske mere zaštite, registruje se prisustvo jajnih legala i ispiljenih larvi braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys). U toku je piljenje larvi letnje generacije ove štetočine.

velika slika
Braon mramorasta stenica je polifagna štetočina i do danas njeno prisustvo je registrovano na preko 300 biljnih vrsta, među kojima i veliki broj poljoprivrednih kultura.
Štete nastaju kao posledica direktne ishrane odraslih jedinki i larvi. U vinogradima najveće štete prave u fazi sazrevanja grožđa. One pomoću usnog aparata za sisanje i bodenje ubacuju u biljno tkivo dve vrste digestivnih enzima koji su sposobni da razlažu meka tkiva bobica grožđa. Na mestu uboda nastaju nekrotične tačke i udubljenja i takvi plodovi su potpuno neupotrebljivi jer bivaju podložni napadu mnogih patogena, pre svega prouzrokovača sive truleži grožđa (Botrytis cinerea).
U vinogradima je aktuelno suzbijanje cikade vektora fitoplazme FD - prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze. Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled zasada, i gde se registruje prisustvo i braon mramoraste stenice, prednost pri izboru insekticida treba dati onima iz grupe piretroida koji su pokazali dobru efikasnost u njenom suzbijanju. 6.7.2023
Na području delovanja RC Negotin zasadi kupine se nalaze u fazama razvoja od faze seme jasno vidljivo na plodnici do faze početak sazrevanja plodova, većina plodova je bele boje (BBCH 73-81).

cikada i oštećenje na rodnoj grančici
Vizuelnim pregledom zasada kupine na lokalitetu Samarinovac, registrovano je prisustvo imaga cikade Cicadetta montana complex kao i oštećenja na rodnim granama usled polaganja jaja ove štetočine.
Cikade iz ove grupe imaju višegodišnje razviće, a odrasle jedinke žive od 2 do 6 nedelja. Na rodnim grančicama ženke prave oštećenja u vidi zareza u kojima polažu jaja. Na jednoj grančici može biti više zareza, usled čega dolazi do pucanja, lomljenja i sušenja rodnih grančica, a samim tim i značajnog smanjenja prinosa. Nakon piljenja larve se premeštaju u zemlju, gde nastavljaju svoj razvoj kroz pet larvenih stadijuma. Ovaj period traje i do deset godina. U tom periodu larve migriraju horizontalno i vertikalno, hraneći se korenom.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje pregled zasada i ukoliko se uoče oštećenja na rodnim grančicama, njihovo odsecanje, iznošenje iz zasada i spaljivanje u cilju redukovanja brojnosti ove štetočine.
24.6.2023
Na području delovanja RC Negotin zasadi vinove loze se nalaze u fazi od bobice veličine zrna pšenice do faze bobice veličine graška (BBCH 73-75).
Vizuelnim pregledom zasada vinove loze na više lokaliteta, na naličju listova, registrovano je dominantno prisustvo larvi drugog razvojnog stupnja cikade Scaphoideus titanus.

Scaphoideus titanus L2
Ova cikada od trećeg larvenog stupnja, čija se pojava očekuje u narednoj nedelji, ima sposobnost prenošenja fitoplazmoze Flavescence doree (FD), prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze.
RC Negotin nastavlja sa praćenjem navedene štetočine i pravovremeno će signalizirati kada je potrebno izvršiti insekticidni tretman u cilju zaštite vinove loze. 23.6.2023
Vizuelnim pregledom pojedinih zasada vinove loze na lokalitetima Bukovo i Rečka, registrovano je prisustvo simptoma plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) i crne truleži (Guignardia bidwellii).
Ova dva oboljenja su se ove godine javila u jačem intenzitetu zbog izuzetno povoljnih uslova koji su vladali za razvoj patogena tokom proleća, a to su česte i obilne padavine.
Plamenjača vinove loze napada sve zelene delove vinove loze: lišće, mladare, cvet i cvast, peteljke, mlade bobice i vitice.

simptomi plamenjače na listu i cvastima
Ova parazitna gljiva prezimljava u zoosporama u opalom lišću, koje u proleće klijaju i kišnim kapima se šire na donje listove vinove loze gde vrše primarnu zarazu. Prvi simptomi prisustva ove bolesti uočavaju se u proleće na licu lista u vidu žućkastih pega, u različitim veličinama i konturama. Optimalni uslovi za razvoj bolesti, noćna temperatura iznad 12°C i relativna vlažnost vazduha iznad 90%, stvaraju belu prevlaku na naličju lista koja predstavlja formirane konidiofore sa konidiijama. Na krajevima konidija formiraju se sporangije koje se raznose putem vetra na ostale listove vinove loze, gde u kapima vode klijaju i vrše sekundarne infekcije. Zaražene zone lista dobijaju mrku boju, tkivo lista odumire i suši se, tako da lišće izgleda kao da je spaljeno. U uslovima višednevne povećane vlažnosti vazduha, na zaraženim cvastima se pojavljuju sporangiofore sa sporangijama u vidu bele prevlake. Takve cvasti se i pre otvaranja suše i propadaju.
U vinogradima gde nisu sprovedene sve mere nege i zaštite ili gde ih je bilo i nemoguće sprovesti, registrovani su i simptomi crne truleži vinove loze.

simptomi crne truleži
Ovaj patogen napada sve zelene delove biljke: lišće, lastare i grozdove. Prezimljava u mumificiranim plodovima na čokotu ili u opalim bobicama na zemlji. Prvi simptomi uočavaju se u proleće na listu u vidu svetlo smeđih pega (boja zavisi od sorte), nepravilnog oblika, oivičene mrkom zonom. U okviru pega formiraju se piknidi. Razvoju ovog patogena pogoduje kišno vreme u fazi cvetanja vinove loze. Hemijska zaštita od navedenog patogena se sprovodi od faze dužine lastara 10 do 15 cm do faze početka šarka. Veoma su važne i agrotehničke mere i to: mehaničko uklanjanje i uništavanje zaraženih lastara i grozdova, kao i zaoravanje ostataka bobica na zemlji oko čokota loze.
Na ovom linku se mogu pratiti preporuke RC Negotin o suzbijanju štetnih organizama u vinovoj lozi. 15.6.2023
Na području delovanja RC Negotin, usevi pšenice se nalaze u fazi razvića ploda: od faze rane mlečne zrelosti do faze srednje mlečne zrelosti (BBCH 73-75).

simptom šturosti klasa
Vizuelnim pregledom različitog sortimenta pšenice, na više lokaliteta (Rit, Mali rit, Jasenica, Miloševo), registrovano je prisustvo simptoma fuzarioze klasa (Fusarium graminearum). Procenat zaraženih klasova je od 9% do 14%, dok je procenat zaražene površine klasa od 10% do 60%.
U fazi cvetanja pšenice uz prisustvo visoke vlažnosti vazduha dolazi do infekcije klasova navedenom gljivom.
Prvi simptomi na zaraženim biljkama uočavaju se na klasićima koji gube zelenu boju i postaju žućkasti i bledi. Zaraženi mogu biti pojedini klasići, delovi klasa ili ceo klas. Za razliku od zdravih klasova koji su zelene boje i povijeni od težine, klasovi zaraženi fuzariozom su uspravni, slamasto žute boje, na čijim plevicama se može videti narandžasta prevlaka.
Zaraženi klasovi imaju slabu nalivenost zrna, što za posledicu ima i smanjenje prinosa. Takođe, takva zrna mogu da sadrže mikotoksine koji su veoma štetni po zdravlje ljudi i životinja.
7.6.2023
Na području delovanja RC Negotin, vizuelnim pregledom useva pšenice registrovano je prisustvo imaga žitne stenice (Eurigaster sp.).

žitna stenica
Navedena štetočina prezimljava u stadijumu imaga ispod opalog lišća. Pri temperaturama iznad 18°C preletanjem se seli na žitna polja. Odrasli insekti i larve napadaju razna strna žita, naročito pšenicu. Štete na usevima se ogledaju u: zaostajanjem biljaka u porastu, zakržljali i smanjeni klasovi, pojava belih šturih klasova, oštećenja na zrnu.
Brojnost imaga žitne stenice je ispod praga štetnosti koji iznosi 3-4 imaga/m², te se trenutno ne preporučuju hemijske mere zaštite.
RC Negotin nastavlja sa praćenjem štetnih organizama u usevima pšenice.
6.6.2023
Na području delovanja RC Negotin zasadi kukuruza se nalaze u fazi od 6 do 9 listova razvijeno (BBCH 16-19).
Vizuelnim pregledom useva merkantilnog kukuruza registrovana su položena jaja prve generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis). Procenat biljaka sa položenim jajnim leglima je 2%.

jajno leglo kukuruznog plamenca
U toku je polaganje jaja prve generacije ove štetočine, a početak piljenja se očekuje u narednim danima. Za sada se ne preporučuje insekticidni tretman.
Prag štetnosti kod merkantilnog kukuruza je 10% biljaka sa položenim jajnim leglima, dok je kod semenskog i kukuruza šećerca 5%. Proizvođačima kukuruza se preporučuje redovan pregled useva u cilju utvrđivanja polaganja jajnih legala.
RC Negotin nastavlja sa praćenjem štetnih organizama u usevu kukuruza i blagovremeno će signalizirati momenat za primenu mera zaštite.
|
|
|
|
|