30.5.2023
Na području rada RC Užice, zasadi maline se nalaze u fazi razvoja od puno cvetanje, sekundarni i tercijarni cvetovi otvoreni, prve krunice opale do razvoj ploda, plodnica izbočena iz cvetne lože u obliku zavoja (BBCH 65-71).
Vizuelnim pregledom zasada maline, na lokalitetu Sevojno, uočen je imago malininog korebusa (Corebus rubi). Malinin korebus ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava odrasla larva u izdancima ili korenovom vratu. U proleće se pomera višlje kroz stabljiku, gde se učauri. Ovakvi izdanci se poznaju po nepravilnim proširenjima, kod njih vegetacija kasni i lako su lomljivi. Imago se javlja u maju, i kasnije tokom cvetanja i formiranja plodova, obično do sredine juna. On se hrani mladim lišćem ne nanoseći veću štetu. Nakon kopulacije ženke polažu jaja pri osnovi izbojka. Larve se pile posle 2-3 nedelje i odmah se ubušuju u lastar. Kreću se ka osnovi, najčešće praveći spiralne hodnike, čime presecaju sprovodne sudove i tako nanose najveće štete biljci domaćinu.
Hemijska zaštita je moguća samo pre nego što dođe do ubušivanja larve u mlad izdanak, što je često otežano obzirom da se imago javlja u periodu cvetanja i plodonošenja. Ova štetočina pored maline, napada kupinu i ružu.
U cilju suzbijanja navedene štetočine najbolji rezultati postižu se primenom mera koje podrazumevaju:
- uklanjanje i uništavanje zaraženih izbojaka,
- uklanjanje divljih kupina i ruža u okolini zasada.
Primena insekticida u fazama cvetanja maline je zabranjena!
9.3.2023
Na području delovanja RC Užice usevi pšenice i ječma se nalaze u različitim fazama bokorenja. U zavisnosti od vremena setve, pšenice se nalaze u fazi od 3 do 4 stabala vidljivo (BBCH 23-24), dok se usevi ječma nalaze u fazi od 4 do 6 stabala vidljivo (BBCH 24-26).
Vizuelnim pregledom useva ječma registrovano je prisustvo simptoma mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) na 2 % do 6 % biljaka i sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na 2 % do 4% biljaka.
Vizuelnim pregledom useva pšenice registrovano je prisustvo simptoma sive pegavosti lista pšenice (Septoria tritici) na 2 % do 6 % biljaka.
Takođe, registrovano je i prisustvo lisnih vaši (Aphididae) na do 4 % biljaka i prisustvo žitne pijavice (Lema melanopus) na do 2 % biljaka.
RC Užice nastavlja sa praćenjem zdravstvenog stanja ozimih strnih žita. 25.2.2023
Na području rada RC Užice zasadi šljive i trešnje se pretežno nalaze u fazi mirovanja pupoljaka (BBCH 00 ).
Trenutno je u toku rezidba koštičavog voća. Nakon rezidbe, u cilju smanjenja prezimljujućih patogena i štetnih organizama, kao i dezinfekcije preseka nastalih orezivanjem, veoma je značajno da se uradi tretman nekim od registrovanih bakarnih preparata. Obzirom da je od subote do utorka za naš region najavljeno zahlađenje, sa padavinama i niskim temperaturama, potrebno je sačekati da ovaj period prođe, zbog efikasnosti tretmana. Po prestanku padavina i sa porastom temperature, kada se završi rezidba i čišćenje voćnjaka, treba sprovesti pomenuti tretman, o čemu će RC Užice blagovremeno dati preporuku.
9.2.2023
Na području rada RC Užice, usevi ozime pšenice i ječma se, u zavisnosti od vremena setve, nalaze u fazi razvoja od: početak bokorenja, do vidljiva tri sekundarna stabla (BBCH 20-23).
Ozima žita se na našem regionu prate na dva punkta, Sevojno i Visibaba. Vizuelnim pregledom zasejanih parcela, na punktu Sevojno, u usevu ječma, registrovani su simptomi mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) na do 5% biljaka i simptomi sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na 2% biljaka. Nisu uočeni simptomi ostalih biljnih bolesti, niti su registrovane aktivne rupa od glodara. Na oba punkta je registrovano prisustvo lisnih vaši, u niskoj brojnosti.
RC Užice će nastaviti sa praćenjem zdravstvenog stanja ozimih strnih žita. 22.12.2022
Na području rada RC Užice usevi ozimih strnih žita se, zavisno od vremena setve, nalaze u različitim fazama razvoja listova (BBCH 14-17).
Monitoring ozimih strnih žita se vrši na dve lokacije: u opštini Požega (punkt Visibaba) i opštini Užice (punkt Sevojno). Vizuelnim pregledom useva nije registrovano prisustvo lisnih vaši (Aphididae), ni cikada (Cicadelidae).
Obilaskom parcela pod pšenicom nisu uočeni simptomi biljnih bolesti, dok su pregledom parcela ozimog ječma, na punktu Sevojno, registrovani simptomi mrežaste pegavost lista ječma (Pyrenophora teres) na do 5 % biljaka i sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na do 2% biljaka. Pored toga, uočeno je prisustvo aktivnih rupa od glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis). Ukoliko poljoprivredni proizvođači registruju njihovo prisustvo, detaljnija uputstva pogledati u prilogu od 30.11.2022. (vidi prilog).
RC Užice nastavlja sa praćenjem zdravstvenog stanja ozimih strnih žita.
30.11.2022
Na području rada RC Užice usevi ozimih strnih žita se nalaze u fenofazi razvoja od dva do pet listova razvijeno (BBCH 12-15).
Vizuelnim pregledom useva ječma, registrovano je prisustvo simptoma mrežaste pegavosti ječma (Pyrenophora teres) na do 4 % biljaka i simptoma sočivaste pegavosti lista ječma (Rhynchosporium secalis) na do 2% biljaka. U usevima pšenice nije uočeno prisustvo simptoma biljnih bolesti.
Takođe, tokom pregleda je uočeno prisustvo aktivnih rupa glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtus arvalis). Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje redovan obilazak useva, i ukoliko se registruje brojnost aktivnih rupa od glodara iznad praga štetnosti (10 do 50 aktivnih rupa po hektaru za poljskog miša i 10 do 500 aktivnih rupa po hektaru za poljsku voluharicu) primena nekog od registrovanih rodenticida u vidu gotovih mamaka. Nakon primene mamaka, rupe treba zatrpati kako ne bi došlo do trovanja domaćih životinja, divljači i ptica.
Vizuelnim pregledima uočeno je i prisustvo krilatih i beskrilnih jedinki lisnih vaši (Aphididae) na do 6 % biljaka. Prognozirane niske temperature uz pojavu mraza uticaće na smanjenje aktivnosti i brojnosti ovih štetočina.
RC Užice nastavlja sa praćenjem zdravstvenog stanja useva ozimih strnih žita.
24.10.2022
Na području rada RC Užice, na 20 parcela na različitim lokalitetima u opštinama Užice, Sevojno, Požega, Čajetina, naš područni centar je sproveo monitoring zdravstvenog stanja merkantilnog kukuruza pred berbu. Pregledano je 10 parcela sa hibridima ranih i 10 parcela sa hibridima iz kasnih grupa zrenja.
Na svakoj parceli je pregledano najmanje 100 klipova kukuruza i izvršena ocena na simptome bolesti gljiva iz roda Penicillium, Fusarium, Cladosporium i Aspergillus, kao i na oštećenja od štetnih insekata. Rezultati monitoringa su prikazani u tabeli ispod.
Klipovi bez simptoma bolesti i oštećenja od insekata |
78-93 % |
Klipovi sa oštećenjima od insekata: kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis), pamukova sovica (Helicoverpa armigera) |
0-14 % |
Klipovi sa prisutnim simptomima Fusarium spp. |
0-18 % |
Klipovi sa prisutnim simptomima Cladosporium spp. |
0 -16 % |
Klipovi sa prisutnim simptomima Aspergilus spp. |
0- 4 % |
Klipovi sa prisutnim simptomima Penicillium spp. |
0-6 % |
Klipovi sa kombinovanim oštećenjima |
0-14 % |
15.7.2022
Na području rada RC Užice usevi kukuruza se nalaze u fazi početak pojave metlice, metlica se uočava na vrhu stabla (BBCH 51).
Vizuelnim pregledom kukuruza na lokalitetu Požega, uočeno je prisustvo kukuruzne zlatice Diabrotica virgifera var.virgifera. Ova štetočina ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava u stadijumu jajeta u zemljištu, a piljenje larvi je u toku maja i juna. Masovna pojava imaga je u toku jula i avgusta. Larve, naročito ako su u većoj brojnosti, su mnogo štetnije od imaga. One se hrane na korenu, izgrizajući ga i bušeći. Biljke sa potpuno uništenim korenom padaju na zemlju. Ako je koren delimično oštećen, stabljika poleže u vidu guščijeg vrata. Ovakve biljke nisu u stanju da ishrane klip, što dovodi do manjeg prinosa zrna, a teže je i za berbu kombajnom. Imaga se hrane listovima, polenom, svilom i mladim zrnima. Takođe, imaga mogu biti prenosioci fitopatogenih gljiva, bakterija i virusa. Pored kukuruza ima više alternativnih domaćina među gajenim i korovskim biljkama.
Najznačajnija mera borbe je plodored, a pored toga bitan je i izbor hibrida, đubrenje, ranija setva, tretiranje semena insekticidom i uništavanje potencijalnih biljaka domaćina.
Pored kukuruzne zlatice, registrovano je i prisustvo cikade Reptalus panzeri. Ova cikada je poznata kao vektor Stolbur fitoplazme, prouzrokovača crvenila kukuruza. Ima jednu generaciju godišnje, i veći deo svog razvojnog ciklusa provede u zemljištu kao larva, koja se hrani na korenu domaćina. Imaga se pojavljuju od početka juna do kraja jula, hrane se floemskim sokovima na listu kukuruza. Nakon ishrane ženke polažu jaja na koren kukuruza, na kome se hrane ispiljene larve. Setvom ozime pšenice nakon kukuruza larve neometano nastavljaju svoj razvoj na korenu pšenice.
Početni simptomi su crvenilo kukuruza u periodu mlečne zrelosti, u vidu linija duž glavnog lisnog nerva. Bolest se prenosi na stabljiku i klip, koji zaostaje u porastu, zrna su deformisana, a često se i cela biljka suši. Prvi simptomi se uočavaju na obodu parcela, a kasnije mogu zahvatiti čitave parcele. Hemijske mere sa ciljem suzbijanje navedene cikade se ne preporučuju. Obzirom da larve prezimljavaju na korenu ozime pšenice ne preporučuje se setva pšenice posle kukuruza. Tom merom se prekida razvojni ciklus te cikade, a samim tim i smanjuje rizik od pojave crvenila kukuruza. 16.6.2022
Na području rada RC Užice usevi ozime pšenice i ječma se nalaze u različitim fazama od razvića ploda (BBCH 73-77).
Vizuelnim pregledom useva ozimih strnih žita, na više lokaliteta, registrovani su simptomi šturosti klasa pšenice i ječma (Fusarium graminearum). Procenat zaraženih klasova se kreće od 5 do 6% , dok se zaražena površina klasa kreće od 1 do 50%. Infekcija ovom gljivom je moguća tokom celog perioda razvoja klasa, a najveće štete nastaju ukoliko do zaraze dođe u fazi cvetanja. Ostvarenju infekcije pogoduje ukoliko je u periodu cvetanja toplije vreme uz dosta padavina koje povećavaju relativnu vlažnost vazduha. Simptomi su u vidu roze prevlake na klasu, zrna su štura i sitnija, pa su usled nekroze ovakvi klasovi slamasti, žute boje. Osim što fuzarioza klasa dovodi do smanjenja prinosa, kvaliteta i klijavosti zrna, ova gljiva na zaraženim zrnima može da sintetiše mikotoksine koji su opasni po zdravlje ljudi i životinja.
Trenutni procenti zaraze klasova ne ukazuju na problem prisustva mikotoksina u zrnu pšenice i ječma preko zakonom dozvoljenih vrednosti.
13.6.2022
Na području rada RC Užice, zasadi vinove loze se nalaze u fazi od: puno cvetanje do formiranje plodova, mladi plodovi počinju da rastu, ostaci od cvetova opadaju (BBCH 65-71).
Na teritoriji Zlatiborskog okruga vinova loza se pretežno gaji na malim površinama i okućnicama. Vizuelnim pregledom pojedinačnih čokota vinove loze, na lokalitetu Sevojno, uočene su larve prvog i drugog razvojnog stupnja cikade Scaphoideus titanus, prenosioca fitoplazme Flavescence doree prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze. Ova cikada ima jednu generaciju godišnje, prezimljava u stadijumu jaja, a jedini domaćin joj je vinova loza. S obzirom da su larve trećeg stupnja sposobne da prenosu fitoplazmu, za sada se ne preporučuje hemijski tretman. RC Užice nastavlja sa praćem te cikade i na vreme će signalizirati pravo vreme za sprovođenje hemijskih mera zaštite.
|
|
|
|
|