Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > leska  

Web Part Page Title Bar image
leska

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
SelectedSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 14.8.2023 ‎(1)
Oprez u zasadima leske – prisustvo braon mramoraste stenice14.8.2023 10:02Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys)

Na području Srbije, proizvodni zasadi leske se nalaze u različitim fazama razvoja ploda.

 

Vizuelnim pregledom zasada leske registruje se različit nivo prisustva braon mramoraste stenice.

 

U poslednjih nekoliko godina ova štetočina predstavlja vrlo ozbiljan problem u proizvodnji lešnika, redukujući kvantitet i kvalitet proizvodnje. To je invazivna i izrazito polifagna vrsta stenica koja se hrani na velikom broju biljaka te je njena migracija na useve i zasade u potrazi za hranom konstantna.

 

U ovom, letnjem periodu proizvodne sezone, omiljeni izbor hrane su joj upravo plodovi lešnika. Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve sisanjem sokova iz omotača, ljuske i jezgra ploda. Oštećena jezgra bivaju smežurana, plutasta i nepravilnog oblika sa jasno vidljivim ubodnim mestima oko kojih se šire nekrotične površine, što značajno smanjuje kvalitet i tržišnu vrednost ploda leske.

U zavisnosti od do sada primenjenih insekticidnih tretmana usmerenih na suzbijanje štetočina, u zasadima leske se nivo prisustva braon mramoraste stenice veoma razlikuje. Veći intenzitet napada registrovan je na parcelama bližim naseljenim mestima.

 

Proizvođačima se preporučuju pregledi zasada leske na prisustvo pomenute štetočine. S obzirom da su plodovi i dalje osetljivi na napad stenice, ukoliko se uoči njeno prisustvo, preporučuje se primena hemijskih mera zaštite. U zasadima leske su registrovani sledeći insekticidi iz grupe piretroida koji se mogu koristiti u cilju suzbijanja braon mramoraste stenice:

 

PREPARAT

AKTIVNA MATERIJA

DOZA

KARENCA

Karate Zeon, Kozak

lambda-cihalotrin

0,2 l/ha

7 dana

Polux

deltametrin

0,05%

30 dana

 

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 5.7.2023 ‎(1)
O prisustvu braon mramoraste stenice u usevima i zasadima i merama zaštite5.7.2023 12:59Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys)

Pregledom poljoprivrednih useva i zasada, uočeno je prisustvo svih razvojnih stadijuma braon mramoraste stenice. Trenutno se prisustvo ove invazivne stenice registruje u zasadima jabuke, kruške, breskve, šljive, kajsije, višnje, trešnje, maline, kupine, leske, vinove loze kao i u usevima boranije, paprike, paradajza, kukuruza šećerca, soje, šećerne repe.

U toku je piljenje larvi letnje generacije ove štetočine.

U ovom momentu, najveći rizik od nastanka šteta postoji u zasadima leske, šljive, kasnostasnih sorti bresaka, nektarina i kajsija kao i u usevima paradajza i kukuruza šećerca.

Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju sokove iz svih nadzemnih delova biljaka. Uvek više preferiraju ishranu na plodovima. Na napadutim plodovima dolazi do diskoloracije pokožice, stvaranja nekrotičnih tačaka i udubljenja, pogoršanja ukusa, što sve utiče na gubitak njihovog kvaliteta i tržišne vrednosti.

U zavisnosti od do sada primenjenih insekticidnih tretmana usmerenih na suzbijanje različitih štetočina, u usevima i zasadima se nivo prisustva braon mramoraste stenice veoma razlikuje.

Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled useva i zasada na prisustvo braon mramoraste stenice i po potvrdi prisustva, gde je moguće, primena nekog od registrovanih insekticida iz grupe piretroida koji su pokazali dobru efikasnost u njenom suzbijanju a odlikuju se kraćom karencom:

PREPARAT

AKTIVNA MATERIJA

KONCENTRACIJA

USEV/ZASAD (KARENCA U DANIMA)

Decis 2,5 EC, Konfuzija,

Polux

deltametrin

0,05%

 

 

breskva, šljiva (14 dana)

 

kajsija (3 dana), leska (30 dana)

Karate Zeon

Grom

lambda-cihalotrin

0,02%

0,03%

breskva (14 dana), leska (7 dana)

šljiva (14 dana)

 

U usevima paradajza i kukuruza šećerca aktuelna je zaštita od pamukove (kukuruzne) sovice (vidi preporuku). Ako se u pomenutim usevima uoči i prisustvo braon mramoraste stenice prednost pri izboru insekticida treba dati preparatu Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) koji će delovati na obe štetočine.

S obzirom da je kod velikog broja poljoprivrednih useva i zasada berba u toku ili se ona očekuje, strogo treba voditi računa o karenci primenjenih preparata!

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 2.6.2023 ‎(1)
Zaštita leske2.6.2023 10:48Lisne vaši u voćarskim i vinogradarskim zasadima (aphididae)

Na području Srbije zasadi leske se nalaze u početnim fazama razvoja plodova. 

Pregledom zasada registrovano je prisustvo leskine lisne vaši na naličju listova i grančicama, a u toku je i početak piljenja larvi leskine štitaste vaši i njihova migracija na naličje listova.

Ishranom ovih štetočina dolazi do različitih deformiteta mladara, zaostajanja u porastu a usled jačeg napada leskine štitaste vaši može doći do sušenja rodnih grana pa čak i do propadanja celog stabla. Obe pomenute vaši luče obilje medne rose, stvarajući pogodan supstrat za razvoj gljiva čađavica.

Proizvođačima se preporučuje pregled zasada na prisustvo pomenutih vaši i po potvrdi njihovog prisustva primena insekticida:

 

PREPARAT

AKTIVNA MATERIJA

DOZA

Tonus

acetamiprid

0,025%

 

 

Takođe, u zasadima se registruje i prisustvo simptoma pepelnice leske. Trenutni uslovi u proizvodnji izuzetno pogoduju razvoju ovog patogena, te se preporučuje primena fungicida:

 

PREPARAT

AKTIVNA MATERIJA

DOZA

Topas 100 EC

penkonazol

0,04%

 
Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 22.3.2023 ‎(1)
Aktuelna zaštita biljne proizvodnje od štetnih organizama22.3.2023 11:47Mrežasta pegavost ječma (pyrenophora teres); Pepelnica pšenice (erysiphe graminis); Siva pegavost lista strnih žita (Septoria tritici/Mycosphaerella graminicola); Rđa pšenice (Puccinia spp.); Monilioza (Monilia laxa); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Čađava krastavost plodova kruške (venturia pirina); Repičin sjajnik (meligethes aeneus)

U usevima strnih žita se preporučuje zaštita od prouzrokovača bolesti, pogotovo useva ječma kao i useva pšenice iz ranijih rokova setve koji su u fazi prvog kolenca.

U usevima uljane repice ukoliko se registruje 0,8-1 odrasla jedinka repičinog sjajnika po terminalnoj cvasti, preporučuje se primena registrovanog insekticida.

Kod koštičavog voća koje je u fazi cvetanja se pred najavljene padavine preporučuje zaštita od prouzrokovača sušenja cvetova, grana i grančica koštičavog voća (monilioza).

Kod jabučastog voća se pred najavljene padavine preporučuje zaštita od prouzrkovača čađave krastavosti nekim od registrovanih preparata na bazi bakra.

U zasadima leske se u cilju sprečavanja infekcija fitopatogenim bakterijama preporučuje pred najavljene padavina primena bakarnih preparata.

U ovom periodu treba posebnu pažnju posvetiti zaštiti pčela i drugih oprašivača.

Detaljnije informacije i preporuke po regionima pogledati na sledećim linkovima:

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 13.5.2022 ‎(1)
Prisustvo braon mramoraste i zelene stenice u usevima i zasadima i mere suzbijanja13.5.2022 13:04Zelena povrtna stenica (Nezara viridula); Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys)

Pregledom poljoprivrednih useva i zasada, uočeno je prisustvo braon mramoraste i zelene ili povrtne stenice. Trenutno se prisustvo navedenih stenica registruje u zasadima breskve, nektarine, trešnje, leske, soje, krompira, pšenice i drugih kultura. U toku je migracija ovih šteočina sa dreveća i spontane flore u poljoprivredne useve i zasade.

 

 

 

Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju sokove iz svih nadzemnih delova biljaka. Uvek više preferiraju ishranu na plodovima. Na napadutim plodovima dolazi do diskoloracije pokožice, stvaranja nekrotičnih tačaka i udubljenja, pogoršanja ukusa, što sve utiče na gubitak njihovog kvaliteta i tržišne vrednosti.

 

Trenutno su najugroženiji zasadi bresaka, nektarina, leske i trešanja. U ovim zasadima ukoliko se pregledom uoči prisustvo stenica preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida na bazi aktivne materije deltametrin (Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux) u koncentraciji 0,05%.

 

Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu. U zasadima koji se nalaze u fazama zrenja poput trešanja, posebnu pažnju treba obratiti na karencu a to je vreme koje je neophodno da prođe od poslednje primene pesticida do berbe. Karenca za navedene insekticide u zasadima bresaka i trešanja iznosi 14 dana.

 

Detaljnije o braon mramorastoj i zelenoj stenici u prilogu RC Kikinda na linku.

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 12.8.2021 ‎(1)
Zaštita useva i zasada od braon mramoraste stenice12.8.2021 12:25Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys)

Tokom ove proizvodne sezone, u nekoliko navrata smo vas obavestili o prisustvu braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys) u različitim usevima i zasadima i potrebi sprovođenja mera zaštite (link 1, link 2, link 3, link 4).

U ovom momentu, najveći rizik od nastanka šteta od ove invazivne stenice postoji u zasadima kasnostasnih sorti bresaka, nektarina i šljiva, u zasadima vinove loze i leske, remotantnih sorti maline, kao i u usevima soje, postrne boranije, paprike i paradajza.

U zavisnosti od do sada primenjenih insekticidnih tretmana usmerenih na suzbijanje različitih štetočina, u usevima i zasadima se nivo prisustva braon mramoraste stenice veoma razlikuje. U pojedinim usevima soje trenutno se registruje njeno veoma intenzivno prisustvo.

Proizvođačima se preporučuje obavezan pregled useva i zasada na prisustvo braon mramoraste stenice. U našoj zemlji nema registrovanih insekticida za njeno suzbijanje. U svim usevima i zasadima, gde se potvrdi prisustvo pomenute štetočine i gde je moguće, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida iz grupe piretroida koji su pokazali dobru efikasnost u njenom suzbijanju a odlikuju se kraćom karencom:

Preparat

Aktivna materija

Doza/koncentracija

Karenca

Usev/zasad

Scatto

deltametrin

0,18-0,42 l/ha

3 dana

paprika

paradajz

Karate zeon

lambda-cihalotrin

0,2 l/ha

7 dana

malina

leska

Plures

deltametrin

0,3-0,5 l/ha

14 dana

vinova loza

Kozak

lambda-cihalotrin

0,15 l/ha

14 dana

boranija

 

S obzirom da je kod velikog broja poljoprivrednih useva i zasada berba u toku ili se očekuje, strogo voditi računa o karenci primenjenih preparata!

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 24.7.2021 ‎(1)
Zaštita leske od braon mramoraste stenice24.7.2021 11:05Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys); Zelena povrtna stenica (Nezara viridula)

Na području Srbije, zasadi leske se nalaze u fazi razvoja ploda.

 

Vizuelnim pregledom proizvodnih zasada leske, uočeno je prisustvo svih razvojnih stadijuma braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys).

13.7.2021. smo vas informisali o prisustvu ove vrste stenice u zasadima i potrebi sprovođenja hemijskih mera zaštite. Međutim, ova invazivna stenica je i dalje prisutna u zasadima u značajnoj brojnosti, a plodovi su još uvek osetljivi na ishranu te postoji rizik od nastanka šteta.

Štete pričinjavaju larve i odrasle jedinke koje imaju usni aparat za bodenje i sisanje. Oštećena jezgra bivaju smežurana, plutasta i nepravilnog oblika sa jasno vidljivim ubodnim mestima oko kojih se šire nekrotične površine, što znatno smanjuje kvalitet i tržišnu vrednost ploda leske. Mesta ishrane predstavljaju ulazne otvore za razvoj različitih prouzrokovača truleži ploda, čime se štetnost dodatno uvećava.

 

Proizvođačima leske se preporučuje obavezan pregled zasada na prisustvo braon mramoraste stenice.

 

Po potvrdi prisustva preporučuju se mere suzbijanja. U zasadima leske registrovani su sledeći insekticidi iz grupe piretroida koji se mogu koristiti u cilju suzbijanja braon mramoraste stenice:

 

·       Karate Zeon, Kozak (lambda-cihalotrin) u količini 0,2 l/ha

·       Polux (deltametrin) u koncentraciji 0,05%.

Detaljnije informacije o prisustvu braon mramoraste stenice i zelene (povrtne) stenice (Nezara viridula) po usevima i zasadima u ovoj proizvodnoj sezoni, kao i informacije o njihovoj biologiji i merama kontrole, možete pogledati u prilozima iz regionalnih centara PIS-a:

Ruma, Leskovac, Jagodina, Sremska Mitrovica, Zrenjanin, Kikinda, Vrbas, Kruševac, Zaječar 1, Zaječar 2,

Senta 1, Senta 2, Sombor, Šabac, Pirot, Požarevac, Beograd i Mladenovac, Prokuplje.

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 13.7.2021 ‎(1)
Oprez u zasadima leske – prisustvo braon mramoraste stenice13.7.2021 9:42Braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys)

Na području Srbije, proizvodni zasadi leske se nalaze u različitim fazama razvoja ploda.

 

Vizuelnim pregledom zasada leske registrovano je prisustvo svih razvojnih stadijuma braon mramoraste stenice (Halyomorpha halys).

 

U toku je piljenje larvi letnje generacije ove štetočine.

 

 

Štete pričinjavaju larve i odrasle jedinke koje imaju usni aparat za bodenje i sisanje. Oštećena jezgra bivaju smežurana, plutasta i nepravilnog oblika sa jasno vidljivim ubodnim mestima oko kojih se šire nekrotične površine, što znatno smanjuje kvalitet i tržišnu vrednost ploda leske. Mesta ishrane predstavljaju ulazne otvore za razvoj različitih prouzrokovača truleži ploda, čime se štetnost dodatno uvećava.

 

Kako se radi o invazivnoj štetočini, a uslovi koji vladaju u proizvodnji su izuzetno povoljni za njen razvoj, proizvođačima se preporučuje obavezan pregled zasada na prisustvo braon mramoraste stenice.

 

Po potvrdi prisustva preporučuju se mere suzbijanja. U zasadima leske registrovani su sledeći insekticidi iz grupe piretroida koji se mogu koristiti u cilju suzbijanja braon mramoraste stenice:

·       Karate Zeon, Kozak (lambda-cihalotrin) u količini 0,2 l/ha

·       Polux (deltametrin) u koncentraciji 0,05%.

Region: Svi regioni
Expand/Collapse Created : 24.6.2019 ‎(1)
Pojava grinja u usevima i zasadima24.6.2019 8:47Grinje (acarine); Obična grinja (tetranychus urticae); Crveni voćni pauk (Panonychus ulmi)

Trenutno se u usevima lubenica, dinja, krastavaca, soje kao i u zasadima jabuka, leske, bresaka i nektarina registruje prisustvo grinja.

Protekle dve nedelje koje su obeležili tropski dani, bile  su izuzetno povoljne za razvoj ovih štetočina. Na našem proizvodnom području, najznačajnije su dve vrste grinja:  

 

·       Obični paučinar (Tetranychus urticae)

·       Crvena voćna grinja (Panonychus ulmi)  

 

 

Obični paučinar živi na naličju lista gde se hrani sisajući sokove biljaka. Prvi simptomi napada se uočavaju na licu lista u obliku sitnih pega srebrnastobele boje. Kako se brojnost grinja i napad uvećava,  pege se međusobno spajaju i čitava površina lista žuti i suši se. Kod napadnutih biljaka povećava se transpiracija, smanjuje intenzitet fotosinteze što za posledicu ima skaraćenje vegetacije, zaostajanje u porastu i formiranje manjih i sitnijih plodova.

 

 

Crvena voćna grinja je štetočina proizvodnih voćnjaka. Štetni su svi pokretni stadijumi koji se hrane na lišću. Obično se nalazi na naličju lista, a pri velikim brojnostima i na licu lista. Usled njihove ishrane dolazi do pojave bronzavosti listova jabuke i do prevremene defolijacije.

 

 

 

Preporučuju se redovni pregledi useva paprike, paradajza, krastavaca, lubenica, tikvica, boranije, soje kao i voćnih zasada na prisustvo grinja. Ukoliko se registruje njihovo prisustvo preporučuje se primena registrovanih akaricida.

Region: Svi regioni