Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > krompir  

Web Part Page Title Bar image
krompir

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
NormalLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
SelectedŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 17.7.2023 ‎(1)
Zaštita krompira17.7.2023 13:54Moljac krompira (Phthorimaea operculella)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se, u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta, datuma sadnje i nadmorske visine, nalaze u različitim fazama razvoja: rani sortiment je na većini lokaliteta već izvađen, srednje rani sortiment se nalazi u fazi većina lišća požutelo, a pozniji sortiment koji je na našem terenu slabije zastupljen se nalazi u različitim fazama  sazrevanja  ploda i semena (BBCH 81-85).

            

sušenje cime                     pukotine na bankovima

Na lokalitetu Štitar krompir ranog sortimenta je na većini parcela već povađen, dok se srednje rane sorte (Esma i Evolution) nalaze u fazi starenja, većina lišća požutelo. Taj krompir je već krenuo da se vadi ili će vađenje krenuti  do kraja ove nedelje.

 

ostavljen krompir na parceli nakon vađenja

Na lokalitetu Štitar gde se nalazi feromonska klopka za praćenje krompirovog moljca (Phthorimaea operculella)  skoro svakodnevno se beleži povećanje ulova ove štetočine. 

Tropske temperature u prethodnih 15 dana sa  izostankom padavina  pogodovale su  razvoju ove štetočine, a uticale  su i na prevremeno propadanje cime.

 

S obzirom da je još u toku preklapanje II I III generacije i da se do kraja nedelje može očekivati i maksimum leta III generacije, proizvođačima se preporučuju sve raspoložive mere borbe:

Na parcelama gde se krompir vadi preporučuju se sledeće mere:

 

 -  Izvađene krtole u što kraćem roku treba skloniti sa parcela i uneti u skladišta

-   U skladišta ne treba unositi oštećene krtole u kojima se mogu nalaziti larve moljca

-   Vrata, prozore i ventilacione otvore skladišta treba obezbediti gustom mrežom kako bi se sprečio ulazak moljca i njegov dalji razvoj

 - U skladištima treba kontrolisati temperaturu (ispod 10°C).

 

Na parcelama na kojima se vađenje krtola ne očekuje u skorije vreme treba primeniti sledeće mere:

 

-Potrebno je održavati kompaktnost zemljišta navodnjavanjem kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i zaštitile  krtole pod zemljom; 

-Preduzeti hemijske mere zaštite insekticidima:

 

Coragen 20 SC, Inecor 20 SC (hlorantraliliprol) 0,15-0,2 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2)

+

Decis 2,5 EC ili Konfuzija ili Polux (deltametrin) 0,3-0,5 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1) ili Grom (lambda-cihalotrin) 0,2-0,25 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1) ili Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) 0,15-0,3 l/ha (karenca 14 dana, MBT 1).

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 6.7.2023 ‎(1)
Zaštita krompira6.7.2023 15:26Moljac krompira (Phthorimaea operculella)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se u zavisnosti od lokaliteta, sortimenta i vremena sadnje nalaze u fazi od sazrevanja ploda do početka žućenja cime (BBCH 81-92 ) .

 

žućenje cime    otkrivene krtole

Na feromonskim klopkama postavljenim u useve krompira na lokalitetu Štitar, u poslednjih nekoliko dana, beleže se povećane brojnosti odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella). 

Parcela na kojoj je uklonjena cima i krompir spreman za vađenje

 

uklonjena cima

 

vađenje krompira 

U toku sledeće nedelje se očekuje značajno povećanje brojnosti ove štetočine zbog preklapanja leta leptira druge i treće generacije ove štetočine.

 

ulovi krompirovog moljca

Na našem području  se tradicionalno sadi rani sortiment i plasira direktno na tržište. I ove godine je  već  početkom jula meseca počelo vađenje ranih sorti krompira (sorte Bela Rosa i Arizona). Na lokalitetu Štitar, krompir se nalazi u fazi početak žućenja lišća i na tom lokalitetu je krenulo vađenje na oko 60% površina. 

  

sl.1                              sl.2

Pošto ulazimo u rizičan period za zaštitu krompira od krompirovog moljca,  kada cima počinje da menja boju, a  registrujemo visoke brojnosti krompirovog moljca na feromonskim klopkama, neophodno je pored agro-tehničkih mera zaštite sprovesti i hemijske mere zaštite.

Proizvođačima koji već vade krompir se preporučuju sledeće mere zaštite krompira od krompirovog moljca:

- Krompir treba vaditi u što kraćem roku. Nikako ne treba ostavljati krompir na parceli izložen napadu moljca;

- Nakon vađenja krtola neophodno ga je čuvati u skladištima sa kontrolisanom temperaturom (niža od 10° C), a za ventilacione otvore u skladištima  koristiti komarnike sa sitnijim otvorima, jer se na taj način onemogućava slobodno cirkulisanje ovog insekta. Takođe je potrebno vršiti redovnu kontrolu uskladištenih krtola i eventualnu hemijsku zaštitu sa preparatom na bazi azadirahtina (Ozoneem trisful 1% EC) u koncentraciji 0,3% prilikom unošenja krtola u skladište.

U usevima koji se neće vaditi u skorije vreme preporučuje se:

- Održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i prodor ženki moljca do krtola.

- Na parcelama na kojima se krompir neće uskoro vaditi preporučuje se primena insekticida na bazi aktivne materije cipermetrin (Cipkord,  Crna mamba) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana).

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 29.6.2023 ‎(1)
Zaštita krompira29.6.2023 14:56Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani)

Na području delovanja RC Šabac, usevi krompira se nalaze, u zavisnosti od vremena sadnje, sortimenta i primenjenih agrotehničkih mera u fazi od  10% bobica u prvoj cvasti dostigle krajnju veličinu do faze bobice prve cvasti još zelene,seme svetlo obojeno (BBCH 71-81 ).

   

usev krompira           faza razvoja

Nestabilno vreme sa padavinama najavljeno za subotu i za sredinu naredne nedelje za naš region može stvoriti povoljne uslove za ostvarenje i dalje širenje infekcije krompira prouzrokovačem plamenjače krompira (Phytophtora infestans) i prouzrokovača crne pegavosti krompira (Alternaria solani).

         

simptom plamenjače   simptom crne pegavosti

Proizvođačima se preporučuje da, u cilju zaštite krompira od pomenutih patogena i očuvanja cime primene neki od navedenih fungicida:

Infinito SC(a.m. propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) u količini 1,2-1,6 l/ha ( karenca 7 dana; MBT 4) ili

Fuzija plus (a.m. propamokarb-hidrohlorid+fuazinam) u količini 2 l/ha ( karenca 7 dana; MBT 3 ) ili

Orvego (a.m. dimetomorf+ametoktradin) u količini 0,8 l/ha ( karenca 7 dana; MBT 3) ili

Reboot (a.m. cimoksani+zoksamid) u količini 0,45 kg/ha ( karenca 7 dana; MBT 3 ) ili

Curzate M 68 WG (a.m. cimoksamil+mankozeb) u količini 2,3 kg/ha( karenca 7 dana; MBT 5) ili

Vokal (a.m. cimoksanil+mankozeb) u količini 2,5-3 kg/ha ( karenca 7 dana;MBT 4 )

Prilikom sprovođenja hemijskih mera zaštite obavezno treba voditi računa o maksimalnom broju tretmana (MBT) primenjenih preparata. Preporučuje se promena mehanizma delovanja primenjenih fungicida u odnosu na prošli tretman.

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 9.6.2023 ‎(1)
Zaštita krompira9.6.2023 12:52Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se, u zavisnosti od vremena setve, sortimenta i lokaliteta, nalaze u fazi od kraj cvetanja prve cvasti do faza vidljive prve bobice (BBCH 69-70).

 

faza razvoja

Vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo simptoma plamenjače krompira (Phytophthora infestans).

  

simptom plamenjače

Nestabilno vreme sa padavinama u predhodnom periodu, uz visoku relativnu vlažnost vazduha i povoljne temperature vazduha, pogodovale su razvoju i širenju prouzrokovača plamenjače krompira (Phytophthora infestans) i  crne pegavosti krompira (Alternaria solani). I za naredni period se najavljuju padavine i temeparture koje će pogodiovati razvoju prouzrokovača bolesti.

Poljoprivrednim proizvođačima se  preporučuje da sprovedu tretman u cilju zaštite useva krompira od navedenih patogena, nekim od navedenih fungicida:

 

Axidor     (a.m. propamokarb-hidrohlorid+cimoksanil) 2,5 l/ha ili

Eqation Pro WG, Elbrus, Espada (a.m.cimoksanil+famoksadon)  0,4 kg/ha ili

Orvego (a.m.dimetomorf+ametokradin) 0,8 l/ha ili

Reboot (a.m. cimoksanil+zoksamid) 0,45kg/ ili

Silueta (a.m. propamokrb-hidrohlorid+mankozeb) 4l/ha ili

Infinito SC (a.m. propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) 1,2-1,6 l/ha.

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 1.6.2023 ‎(1)
Zaštita krompira1.6.2023 12:01Krompirova zlatica (leptinotarsa decemlineata); Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani); Rutava buba (tropinota hirta)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se u zavisnosti od vremena sadnje, sortimenta i primenjenog zalivnog sistema nalaze u fazi od potpuno zatvaranje redova:  oko 90% redova zatvoreno do faze puno cvetanje: 50% cvetova prve cvasti otvoreno  (BBCH 39-65).

   

usev krompira           faza razvoja

Nestabilne vremenske prilike, sa padavinama i visokom relativnom vlagom u prethodnim danima, stvorile su povoljne uslove za ostvarenje infekcije krompira prouzrokovačima plamenjače krompira (Phytophthora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani).  

           

          oštećenja cime od grada

Obzirom da se usevi krompira nalaze u osetljivim fazama razvoja, u cilju zaštite od navedenih patogena, proizvođačima se po stabilizaciji vremenskih prilika preporučuje primena nekog od navedenih fungicida:

  • Infinito SC (a.m. propamokarbhidrohlorid+fluopikolid) u dozi primene 1,2-1,6 l/ha ili
  • Axidor ( a.m. propamokarbhidrohlorid+cimoksanil) u dozi primene 2,5 l/ha ili
  • Equation Pro WG ( a.m. cimoksanil+famoksadon ) u dozi primene 0,4 kg/ha ili
  • Orvego (a.m. dimetomorf+ametoktradin) u dozi primene 0,8 l/ha ili
  • Acrobat MZ WG, Sphinx MZ ( a.m. dimetomorf+mankozeb) u dozi primene 2-2,5 kg/ha.
Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 24.5.2023 ‎(1)
Zaštita krompira24.5.2023 10:24Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani); Krompirova zlatica (leptinotarsa decemlineata); Zelena povrtna stenica (Nezara viridula)

Na teritoriji RC Šabac usevi krompira se  najčešće nalaze u fazi 30% biljaka zatvorilo redove do faze zatvaranje redova (BBCH 33-39). Samo na pojedinim parcelama je počelo cvetanje (BBCH 51).

    

faza razvoja                početak cvetanja

Vremenski uslovi praćeni padavinama bili su povoljni za razvoj prouzrokovača plamenjače (Phytophtora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani). Vizuelnim pregledom  useva na lokalitetu Štitar registruju se simptomi plamenjače krompira. 

   

simptom plamenjače     sl.2

S obzirom da se i u narednom periodu najavljuje nestabilno vreme sa padavinama koje će favorizovati dalji razvoj patogena, proizvođačima se u cilju zaštite preporučuje primena nekog od fungicida:

·        Axidor (propamokarb-hidrohlorid+cimoksanil) 2,5 l/ha ili

·        Fuzija plus (propamokarb-hidrohlorid+fluazinam) 2 l/ha ili

·        Infinito sc (propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid) 1,2-1,6 l/ha ili

·        Silueta (propamokarb-hidrohlorid+mankozeb) 4 l/ha ili

·        Profilux (cimoksanil+mankozeb) 2-2,5 kg/ha ili

·        Curzate M 68 WG (cimoksanil+mankozeb) 2,3 kg/ha ili

·        Cymoclean 714 WP (cimoksanil+mankozeb) 2-3 kg/ha ili

·        Vokal (cimoksanil+mankozeb) 2,5-3 kg/ha ili

·        Fuerza (cimoksanil+mankozeb) 3 kg/ha ili

·        Elbrus, Espada, Equation pro WG (cimoksanil+famoksadon) 0,4 kg/ha ili

·        Reboot (cimoksanil+zoksamid) 0,45 kg/ha ili

·        Acrobat MZ WG, Sphinx MZ (dimetomorf+mankozeb) 2-2,5 kg/ha ili

·        Orvego (dimetomorf+ametoktradin) 0,8 l/ha.

 

Tokom pregleda useva  registrovano je prisustvo imaga i položenih jaja krompirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata). Očekuje se i piljenje larvi I generacije ove štetočine. Takođe je registrovano prisustvo imaga zelene povrtne stenice (Nezara viridula).

Proizvođačima se preporučuje pregled useva, i ukoliko se registruje prisustvo larvi krompirove zlatice primena insekticida:

  • Alverde (a.m. metaflumizon) 0,25 l/ha ili
  • Afinex, Kestrel, Mospilan 20 SG, Tonus, Volley 20 SP,Zlatospilan, Epik, Špic (a.m. acetamiprid) 0,2-0,25 kg/ha ili
  • Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (a.m. deltametrin) 0,3 l/ha ili
  • Cipkord 20EC, Ciprazor 20 EC, Crna Mamba (a.m. cipkord) 0,15 -0,3 l/ha.
Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 15.5.2023 ‎(1)
Zaštita krompira15.5.2023 15:11Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Lisne vaši na ratarskim usevima (aphididae); Krompirova zlatica (leptinotarsa decemlineata)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira namenjeni za jesenju proizvodnju  nalaze se u različitim fazama razvoja lista i izduživanja glavnog stable ( zatvaranje redova ) (BBCH 19-31).

 

 

   

sl.1                                sl.2

 

Vizuelnim pregledom useva krompira registrovano je prisustvo odraslih jedinki i položenih jaja krompirove zlatice (Leptinitarsa decemlineata). Sa prognoziranim porastom temperature u narednim danima očekuje se piljenje larvi ove štetočine koje mogu za vrlo kratko vreme oštetiti lisnu masu. Takođe, vizuelnim pregledom je uočeno prisustvo lisnih vaši (Aphididae).

 

             

krilate forme lisnih vaši   imago zlatice 

 

jajno leglo

 

U cilju suzbijanja ispiljenih larvi krompirove zlatice proizvođačima se preporučuje primena insekticida:

 

  • Mospilan, Tonus, Volley, Wizzard,Kestrel, Afinex (a.m. acetamiprid)  0,2-0,25 l/ha.

Pomenuti insekticidi delovaće i na lisne vaši.

 

Nestabilni vremenski uslovi sa padavinama u prethodnim danima stvorili su povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem plamenjače krompira (Phytophtora infestans). Kako se od ponedeljka najavljuje novi kišni period koji nosi rizik od daljeg razvoja i širenja ovog patogena, proizvođačima se sa ciljem zaštite lisne mase krompira preporučuje primena nekog od fungicida:

 

  • Leonida (fluazinam+metalaksil-M) 0,5-0,6 l/ha
  • Ridomil gold R (Cu iz bakar-oksihlorida+metalaksil-M) 5 kg/ha ili Alijansa plus 2,5 kg/ha
  • Ridomil gold MZ 68 WG, Alijansa, Armetil M, Supernova 72 WP (mankozeb+metalaksil-M) 2,5 kg/ha.

 

 

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 28.7.2022 ‎(1)
Zaštita krompira28.7.2022 13:41Moljac krompira (Phthorimaea operculella)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta  nalaze u  fazama propadanja cime do vađenja krtola, dok je na mnogim lokalitetima sav krompir već povađen.

              

Propadanje cime                      Otkrivrena krtola                  

U ovim fazama usevi krompira su izuzetno osetljivi na napad od strane krompirovog moljca (Phthorimaea operculella). Suvo i toplo vreme koje preovlađuje tokom ove sezone izuzetno pogoduje razvoju ove štetočine i povećava rizik od nastanka šteta.

Na feromonskim klopkama postavljenim u usevima krompira, na lokalitetima Štitar i Badovinci registruju se kontinuirani ulovi ove štetočine. Sa visokim temperaturama koje su najavljene u sledećih deset dana se u narednim danima očekuje i početak leta četvrte generacije. Kao posledica toga, u narednih nedelju dana će doći do preklapanja generacija i naglog podizanja brojnosti odraslih jedinki krompirovog moljca.

                    

Ulov sa feromonske klopke    Grafikon brojnosti imaga

U ovom momentu, na lokalitetu Badovinci vadi se krompir srednje kasnog  sortimenta  (Kenebek, Aladin). 

 

  Vađenje krompira

Krtole krompira treba što pre povaditi, pogotovo na parcelama gde je cima propala i gde se stvaraju pukotine u zemlji i gde krompir viri iz zemlje jer su tu krtole direktno izložene napadu. Nakon vađenja ne treba ostavljati krtole na parcelama i u dvorištima, već ih što brže unositi u skladišta kako opet ne bi direktno bile izložene napadu moljca.

 

Krtole ostavljene na parceli

Preporuka proizvođačima  je da tek povađen krompir odmah skladište u prostorije  sa kontrolisanom temperaturom (ispod 10°C) i postavljenim insekatskim mrežama na svim otvorima. Takođe je potrebno vršiti redovnu vizuelnu kontrolu krtola na prisustvo simptoma napada i eventualnu hemijsku zaštitu sa preparatom na bazi azadirahtina (Ozoneem trishul 1% EC) u koncentraciji 0,3% prilikom unošenja krtola u skladište.

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 12.7.2022 ‎(1)
Zaštita krompira12.7.2022 13:16Moljac krompira (Phthorimaea operculella); Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se, u zavisnosti od sortimenta, lokaliteta, datuma sadnje i nadmorske visine, nalaze u različitim fazama razvoja: rani sortiment je na većini lokaliteta već izvađen, srednje rani sortiment se nalazi u fazi većina lišća požutelo, a pozniji sortiment koji je na našem terenu slabije zastupljen se nalazi u različitim fazama  sazrevanja  ploda i semena (BBCH 81-85).

                

Srednje rani sortiment      Pukotine na bankovima

Na lokalitetima Štitar i Badovinci krompir ranog sortimenta je na većini parcela već povađen, dok se srednje rane sorte (Esma i Memfis) nalaze u fazi starenja, većina lišća požutelo. Taj krompir će krenuti da se vadi do kraja ove nedelje.

Na lokalitetima na kojima se nalaze feromonske klopke za praćenje krompirovog moljca (Phthorimaea operculella)  skoro svakodnevno se beleže ulovi ove štetočine. 

Tropske temperature u prethodnih mesec dana sa  izostankom padavina  pogodovale su  razvoju ove štetočine, a uticale  su i na prevremeno propadanje cime.

 

S obzirom da je započela aktivnost treće generacije i da je u toku polaganje jaja i piljenje larvi i da se registruje povećanje brojnosti leptira na klopkama, proizvođačima se preporučuju sve raspoložive mere borbe:

 Na parcelama gde se krompir vadi preporučuju se sledeće mere:

 

 -  Izvađene krtole u što kraćem roku treba skloniti sa parcela i uneti u skladišta

-   U skladišta ne treba unositi oštećene krtole u kojima se mogu nalaziti larve moljca

-   Vrata, prozore i ventilacione otvore skladišta treba obezbediti gustom mrežom kako bi se sprečio ulazak moljca i njegov dalji razvoj

 - U skladištima treba kontrolisati temperaturu (ispod 10°C).

 

 Na parcelama na kojima se vađenje krtola ne očekuje u skorije vreme treba primeniti sledeće mere:

 

-Potrebno je održavati kompaktnost zemljišta navodnjavanjem kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i zaštitile  krtole pod zemljom       

 - U takvim usevima preporuka je da se sprovedu hemijske mere zaštite  sa kombinacijom  insekticida:

Decis 2,5, Polux, Konfuzija (a.m. deltametrin) u količini 0,3-0,5 l/ha (karenca 7 dana)

+

Coragen 20 SC (a.m. hlorantraniliprol)u količini 0,15-0,2 l/ha (karenca 14 dana ).

 

Takođe, u usevima poznijeg sortimenta gde je potrebno sačuvati cimu i sprečiti širenje plamenjače (Phytophthora infestansi crne pegavosti krompira (Alternaria solani) preporučuje se primena nekog od registrovanih fungicida:

Orvego (a.m. ametoktradin+dimetomorf) u količini 0,8 l/ha (karenca 7 dana) ili

Krdinal plus (a.m. propamokarb-hidrohlorid+fluazinam) u količini 2 l/ha (karenca 7 dana) ili

Revus top (a.m. mandipropamid+difenokonazol) u količini 0,4-0,6 l/ha (karenca 7 dana).

Region: Šabac
Expand/Collapse Created : 1.7.2022 ‎(1)
Zaštita krompira1.7.2022 12:52Moljac krompira (Phthorimaea operculella); Plamenjača krompira i paradajza (phytophthora infestans); Crna pegavost krompira i paradajza (alternaria solani)

Na području delovanja RC Šabac usevi krompira se u zavisnosti od lokaliteta, sortimenta i vremena sadnje nalaze u fazi od sazrevanja ploda do početka žućenja cime (BBCH 81-92 ) .

        

      Faza razvoja                   Otkrivene krtole na bankovima

Na feromonskim klopkama postavljenim u useve krompira na lokalitetima Štitar i Badovinci, u poslednjih par dana, beleže se povećane brojnosti odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella). U narednim danima se očekuje značajno povećanje brojnosti ove štetočine zbog preklapanja leta leptira druge i treće generacije ove štetočine baš na lokalitetima gde se on intezivno I gaji.

           

Brojnost krompirovog moljca    Ulovi na klopkama

Mačva je region u kome se tradicionalno sadi rani sortiment i plasira direktno na tržište. I ove godine već krajem juna meseca počinje vađenje ranih sorti krompira (sorte Bela Rosa i Kleopatra ). Na lokalitetu Štitar, krompir se nalazi u fazi početak žućenja lišća i na tom lokalitetu je krenulo vađenje na oko 40% površina.

Parcela na čijim je bankovima skinuta cima, a krompir spreman za vađenje:

 

     Velika slika

Pošto ulazimo u rizičan period za zaštitu krompira od krompirovog moljca,  kada cima počinje da menja boju, a  registrujemo visoke brojnosti krompirovog moljca na feromonskim klopkama, neophodno je pored agro-tehničkih mera zaštite sprovesti i hemijske mere zaštite.

Proizvođačima koji već vade krompir se preporučuju sledeće mere zaštite krompira od krompirovog moljca:

- Krompir treba vaditi u što kraćem roku. Nikako ne treba ostavljati krompir na parceli izložen napadu moljca;

- Nakon vađenja krtola neophodno ga je čuvati u skladištima sa kontrolisanom temperaturom (niža od 10° C), a za ventilacione otvore u skladištima  koristiti komarnike sa sitnijim otvorima, jer se na taj način onemogućava slobodno cirkulisanje ovog insekta. Takođe je potrebno vršiti redovnu kontrolu uskladištenih krtola i eventualnu hemijsku zaštitu sa preparatom na bazi azadirahtina (Ozoneem trisful 1% EC) u koncentraciji 0,3% prilikom unošenja krtola u skladište.

U usevima koji se neće vaditi u skorije vreme preporučuje se:

- Održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i prodor ženki moljca do krtola.

- Na parcelama na kojima se krompir neće uskoro vaditi preporučuje se primena insekticida na bazi aktivne materije cipermetrin (Cipkord,  Crna mamba) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana).

Od utorka se najavljuje nestabilno vreme sa mogućim lokalnim padavinama koje mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije krompira prouzrokovačima plamenjače krompira (Phytophthora infestans) i crne pegavosti krompira (Alternaria solani), te se proizvođačima kasnijeg sortimenta preporučuje primena  fungicida:

Fuzija plus  (a.m. propamokarb-hidrohlorid+fluazinam) u količini 2 l/ha (MBT 3, karenca 7 dana).

Region: Šabac
1 - 10 Next