Skip to main content

Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Go Search
Home
Terenski rezultati
  
Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Preporuke_BD > šljiva  

Web Part Page Title Bar image
šljiva

Izaberi region

Select
NormalBačka Topola
NormalBeograd
NormalČačak
NormalJagodina
NormalKikinda
NormalKnjaževac
NormalKosovska Mitrovica
NormalKragujevac
NormalKraljevo
NormalKruševac
NormalLeskovac
SelectedLoznica
NormalMladenovac
NormalNegotin
NormalNiš
NormalNovi Pazar
NormalNovi Sad
NormalPančevo
NormalPirot
NormalPožarevac
NormalProkuplje
NormalRuma
NormalSenta
NormalSmederevo
NormalSombor
NormalSremska Mitrovica
NormalSubotica
NormalŠabac
NormalUžice
NormalValjevo
NormalVranje
NormalVrbas
NormalVršac
NormalZaječar
NormalZrenjanin
NormalSvi regioni

Preporuke

Štetni organizmi
Expand/Collapse Created : 23.2.2024 ‎(1)
Zaštita šljive23.2.2024 13:04Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Rogač šljive (Taphrina pruni)

Na području delovanja RC Loznica, zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i nadmorske visine nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja pupoljaka (BBCH 00-01).

Faza razvoja - Velika slika

Sa ciljem dezinfekcije i smanjenja infektivnog potencijala različitih patogena prouzrokovača šupljikavosti lišča koštičavog voća(Stigmina carpophila), rogača šljive(Taphrina pruni), monilioze koštičavog voća(Monillinia spp.), bakterioznih oboljenja kao i smanjenja brojnosti prezimljujućih štetnih insekata , a nakon rezidbe i pre otvaranja pupoljaka, proizvođačima se prepručuje hemijski tertman kombinacijom preparata:

-Bakarni oksihlorid 50 (bakar-oksihlorid) 0,75% ili
- Cuproxat (bakarni-sulfat) 0,2-0,35% ili

- Everest (bakar-hidroksid) 0,6-0,8%

+

- Galmin, Galmin 800 (mineralno parafinsko ulje) 3-4% ili

ili

Plavo ulje (mineralno ulje + Cu iz bakar-oksihlorida) u koncentraciji 3%.

Preporuka je da se tretman sprovede po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana.

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 1.2.2024 ‎(1)
Nega zasada u zimskom mirovanju1.2.2024 13:08Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Čađava krastavost jabuke (Venturia inaequalis); Bakteriozna plamenjača jabuke i kruške (Erwinia amylovora)

Na području delovanja RC Loznica, zasadi koštičavih i jabučastih voćnih vrsta, nalaze se u fazi mirovanja vegetacije (BBCH 00).

Velika slika

U toku mirovanja osnovna fitosanitarna mera u voćnjacima je zimska rezidba. Preporuka je da se prilikom rezidbe odstrane suve grane, oboleli biljni delovi, a poželjno je i sakupljanje i uništavanje opalog lišća i zaostalih mumificiranih plodova.

Infektivni materijal (suve grane, oboleli biljne delovi, opalo lišće i mumificirani plodovi), treba izneti iz voćnjaka i uništiti.

Prilikom rezidbe i uklanjanja zaraženih delova, obavezna je dezinfekcija alata i pribora za rezidbu sa varikinom ili kalijum – permanganatom ili rastvorom 96% alkohola i dr.

Sprovođenje navedenih mera se preporučuje po suvom vremenu, u najtoplijem delu dana.

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 23.10.2023 ‎(1)
Jesenja zaštita šljive23.10.2023 8:43Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive se se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od lišće se počinje obezbojavati do faze svo lišće opalo (BBCH 92 – 97).

Velika slika- Faza razvoja šljive

Proizvođačima se preporučuje praćenje faza razvoja šljive u narednom periodu i kada opadne oko 70% lisne mase, a u cilju smanjenja infektivnog potencijala prezimljujućih formi patogena prouzrokovača: šupljikavost lista koštičavog voća (Stigma carpophila), monilioze koštičavog voća (Monilinia spp.), bakterioznih oboljenja i drugih, sprovedu jesenji tretman zasada šljive sa nekim od registrovanih preparata na bazi bakra:


-Everest (a.m. bakar hidroksid) 0,6-0,8% ili


-Cuproxat (a.m. bakar sulfat) 0,25-0,35% ili


-Bakarni oksihlorid 50 (a.m. bakar oksihlorid) 0,75%.


Pre hemijskih mera zaštite se preporučuju i agrotehničke mere nege zasada:


-uklanjanje obolelih i polomljenih grana,


-uklanjanje mumuficiranih plodova.


Preporuka je da se jesenji tretman sprovede po mirnom i suvom vremenu na temperaturi vazduha preko 7°C, uz utrošak veće količine tečnosti radi što bolje pokrivenosti biljaka depozitom primenjenog preparata.

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 21.7.2023 ‎(1)
Zaštita šljive21.7.2023 14:12Šljivin smotavac (grapholita funebrana); Monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi  početka obojavanja plodova (BBCH 81), dok se rane sorte nalaze u fazi berbe ili se ona očekuje u narednom periodu.

Vizuelnim pregledom plodova šljive, registrovana su položena jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana). U toku piljenje larvi II generacije ove štetočine. U cilju zaštite plodova od ubušivanja larvi, samo u zasadima sa kasnijim sortimentom proizvođačima se preporučuje insekticidni tretman sa:

-a.m. emamemktin – benzoat (Affirm opti) u količini 2,5 kg/ha (MBT 3, karenca 7 dana) ili

- a.m.lambda cihalotrin (Grom) u konc.0,03%, Nagan ME u konc. 0,005%, (MBT 2, karenca 14 dana) ili

- a.m. deltametrin (Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux) u koncentraciji 0,05% (MBT 1-2, karenca 14 dana).

 

Nestabilne vremenske prilike koje su prognozirane za naredni period mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem truleži plodova (Monilinia spp.). Sa ciljem zaštite plodova od truleži, pre najavljenih padavina, preporučuje se primena nekog od preparata:

- Flux (a.m.fludioksonil) u količini 1 l/ha (karenca 3 dana) ili



- Signum (a.m.boskalid+piraklostrbin) u količini 0,75 kg/ha (karenca 3 dana).


Prilikom primene hemijskih mera zaštite treba voditi računa o karenci i maksimalnom broju tretmana (MBT) primenjenih preparata!

Preporuka je da se zbog visokih dnevnih temperatura vazduha tretman sprovede u kasnim večernjim satima!

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 13.7.2023 ‎(1)
Zaštita šljive13.7.2023 22:53Šljivin smotavac (grapholita funebrana)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko 70% krajnje veličine do faze početka obojavanja plodova (BBCH 77-81).

Faza razvoja šljive - Velika slika

Na našem regionu se i dalje beleži aktivnost druge generacije šljivinog smotavca(Grapholita funebrana). Vizuelnim pregledom plodova šljive, registrovana su položena jaja te štetočine.

U cilju zaštite plodova od ubušivanja larvi, proizvođačima se preporučuje primena nekog od registrovanih insekticida:

Affrm Opti (a.m. emamektin benzoat) 2,5 kg/ha (MBT 3, karenca 7 dana) - kod ranog sortimenta


Grom (lambda-cihalotrin) 0,03% (MBT 2, karenca 14 dana) - kod srednjeg i kasnog sortimenta


Preporuka je da se zbog visokih dnevnih temperatura vazduha tretman izvrši u kasnim večernjim satima!

Kod primene pesticida obavezno se mora voditi računa o karenci primenjenih preparata i maksimalnom broju tretmana (MBT)!

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 2.7.2023 ‎(1)
Zaštita šljive2.7.2023 11:07Šljivin smotavac (grapholita funebrana)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko polovine krajnje veličine do faze plod oko 70% krajnje veličine (BBCH 75-77).

Faza razvoja šljive

U zasadima šljiva u toku je piljenje larvi druge generacije šljivinog smotavca (Grapholita funebrana). U cilju zaštite plodova od ubušivanja larvi te štetočine u plodove proizvođačima se preporučuje insekticidni tretman:

- Affirm Opti (a.m. emamektin benzoat) u količini 2,5 kg/ha (karenca 7 dana).

Tretman treba sprovesti u večernjim satima zbog visokih dnevnih temperatura!

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 7.6.2023 ‎(1)
Zaštita šljive7.6.2023 8:32Šljivin smotavac (grapholita funebrana); Plamenjača šljive (Polystigma rubrum) ; Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljiva se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od plod oko polovine krajnje veličine do faze plod oko 70% krajnje veličine (BBCH 75-77).

Faza razvoja šljive

U toku je piljenje larvi prve generacije šljivinog smotavca (Grapholita funebrana). U zasadima gde nisu sprovedene adekvatne mere zaštite može se uočiti prisustvo larvi u plodovima. Na plodovima se i dalje registruje prisustvo jaja u svim fazama razvoja.

Sa ciljem suzbijanja ove štetočine i sprečavanja ubišivanja larvi u plodove, proizvođačima se preporučuje insekticidni tretman:

-Affirm opti (a.m. emamektin-benzoat) u količini 2,5 kh/ha.

Za naredne dane se i dalje prognozira nestabilno vreme sa padavinama. Ovakve vremenske prilike uz najavljene temperature mogu stvoriti povoljne uslove za ostarenje infekcije prouzrokovačem šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila) i prouzrokovačem plamenjače šljive (Polystigma rubrum). Proizvođačima se preporučuje da, u cilju zaštite lisne mase od navedenih patogena primene neki od fungicida:


- a.m.kaptan (Merpan 50 WP, Captan 50 WP, Capi, Metod 480 SC u koncentraciji primene 0,2-0,3%)

ili

- a.m. mankozeb ( Mankogal 80, Dithane M 45 u koncentraciji primene 0,2 – 0,25%).

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 22.5.2023 ‎(1)
Zaštita šljive22.5.2023 12:24Šljivin smotavac (grapholita funebrana); Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od drugo opadanje plodova do plod oko polovine krajnje veličine (BBCH 73-75).

Faza razvoja šljive

U toku je piljenje larvi prve generacije šljivinog smotavca (Grapholita funebrana). Sa ciljem suzbijanja ove štetočine i sprečavanja ubišivanja larvi u plodove, proizvođačima se preporučuje insekticidni tretman:


a.m.lambda-cihalotrin: Grom u koncentraciji 0,03% ili Nagan ME u koncentraciji 0,005%.

Najavljene padavine od srede mogu stvoriti povoljne uslove za ostvarenje infekcije prouzrokovačem šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophilla). Preporuka je da se pred najavljene padavine sprovede tretman nekim od preparata na bazi a.m. mankozeb: Dithane M 45, Mankogal 80 ili Mankogal ekstra u koncentraciji 0,2 – 0,25%.

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 10.5.2023 ‎(1)
Zaštita šljive10.5.2023 9:03Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Šljivin smotavac (grapholita funebrana); Šljivina vaš kovrdžalica (Brachycaudus helichrysi)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljiva se u zavisnosti od sortimenta i lokaliteta nalaze u fazi od zeleni plodnik okružen sa sasušenom cvetnom ložom do faze drugo opadanje plodova (BBCH 72-73).

Faza razvoja šljive

Vizuelnim pregledom zasada šljive na lokalitetu Likodra registrovano je prisustvo jaja prve generacije šljivinog smotavca (Grapholita funebrana). U toku je početak pilkjenja larvi ove štetočine.

Vizuelnim pregledom zasada šljive registruje se prisustvo šljivine vaši kovrdžalice (Brachycaudus helichrysi).

Za navedene štetočina je preporuka  da se sprovede hemijski tretman  sa preparatom na bazi a.m.acetamiprid (Tonus ekstra) u koncentraciji 0,02 – 0,025%.

Za naredni period su najavljene nestabilne vremenske prilike sa padavinama. U cilju sprečavanja infekcije prouzrokovačem šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila) i plamenjače šljive (Polystigma rubrum) proizvođačima se preporučuje preventivna primena nekog od fungicida na bazi mankozeba (Mankogal 80, Mankogal extra, Dithane M 45) u koncentraciji 0,2-0,25%.

Region: Loznica
Expand/Collapse Created : 26.4.2023 ‎(1)
Zaštita šljive26.4.2023 11:33Plamenjača šljive (Polystigma rubrum) ; Šupljikavost lista koštičavog voća (Clasterosporium carpophilum/Stigmina carpophila/Wilsonomyces carpophilus); Šljivina osa (hoplocampa minuta/flava); Šljivina vaš kovrdžalica (Brachycaudus helichrysi)

Na području delovanja RC Loznica zasadi šljive u zavisnosti od lokaliteta i sortimenta se nalaze u fazama od cvetovi se smežuravaju: većina latica opada do faze početak rasta plodnika (BBCH 67-71 ).



Faza razvoja šljive

Nestabilno vreme sa padavinama koje se najavljuje od subote pogodovaće razvoju i širenju prouzrokovača plamenjače šljive (Polystigma rubrum) i prouzrokovača šupljikavosti lista koštičavog voća (Stigmina carpophila), pa se preporučuje primena fungicida na bazi aktivne materije kaptan (Captan 50 WP, Merpan 50 WP, Venturion, Capi, Metod 480 SC) u koncentraciji 0,2 – 0,3 %, pre najavljenih padavina.

U zasadima šljiva na višoj nadmorskoj visini i u kojima je zastupljen kasniji sortiment, koji su ušli u fazu precvetavanja, u cilju suzbijanja žute i crne šljivine ose (Hoplocampa flava i Hoplocampa minuta) preporučuje se primena insekticida na bazi aktivne materije deltametrin (Polux , Konfuzija, Decis 2,5 EC) u koncentraciji 0,03 – 0,05%. Takođe isti tretman se preporučuje i na nižim nadmorskim visinama gde je plod formiran , i gde se svakodnevno beleže ulovi odraslih jedinki šljivinih osa na feromonskim klopkama, a u cilju zaštite od ubušivanja gusenica tih štetočina u formirane plodove.

Vizuelnim pregledom šljive, uočeno je i prisustvo šljivine vaši kovrdžalice (Brachycaudus helichrysi). Navedeni insekticidi za suzbijanje šljivinih osa delovaće i na suzbijanje vaši.

Primena insekticida u fazama cvetanja voća je zabranjena!

Prilikom primene pesticida obavezno se treba pridržavati uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju zaštite oprašivača.



 

Region: Loznica
1 - 10 Next