Na području delovanja RC Leskovac, obilaskom zasada šljive, u pojedinim je registrovano prisustvo simptoma virusa šarke šljive (Plum pox virus-PPV) na listovima.

velika slika
Ovo je ekonomski najznačajniji virus koštičavog voća u našoj zemlji. Glavni domaćini su vrste iz roda Prunus, gde spadaju šljiva, kajsija, breskva, nektarina, badem, trešnja i višnja
Simptomi su karakteristični i ispoljavaju se na listovima, cvetovima, plodovima i košticama.
Tipični simptomi ispoljavaju se na listovima u vidu mozaičnog šarenila između nerava lista. Mogu se javiti i prstenaste pege sa hlorotičnim oreolom i zelenim unutrašnjim delom.
Simptomi na plodovima se javljaju u toku sazrevanja u vidu polukružnih i prstenastih pega. I na košticama zaraženih plodova mogu se javiti prstenaste pege.
Stabla zaražena ovim virusom ne propadaju, ona i dalje radjaju ali slabije i daju plodove lošijeg kvaliteta.
Šarka je kao virusna bolest neizlečiva, jednom zaraženo stablo ostaje zaraženo čitavog životnog ciklusa bez mogućnosti izlečenja.
Virus šarke šljive se prenosi sa zaražene na zdravu biljku vegetativnim umnožavanjem (kalemljenjem), kao i lisnim vašima.
Obzirom da se biljni virusi ne mogu suzbiti hemijskim putem, neophodne su preventivne mere koje podrazumevaju:
· Proizvodnju bezvirusnog sadnog materijala
· Gajenje koštičavog voća na lokacijama gde postoji mogućnost prostorne izolacije
· Gajenje vrsta koje nisu domaćini ovog virusa (orah, jabuka, kruška) po obodu proizvodnih zasada koje će služiti kao zaštitni pojas od novi infekcija
· Suzbijanje biljnih vaši kao vektora virusa šarke šljive
· Gajenje otpornih i tolerantnih sorti (Čačanska rana, Čačanska lepotica, Čačanska najbolja i Stenlej).