Na području delovanja RC Subotica, dunja se nalazi u fenofazi razvoja ploda: veličina ploda do 20 mm; drugo opadanje plodova (BBCH 72-73).
Na feromonskim klopkama postavljenim u zasad dunje registruju se ulovi breskvinog smotavca (Cydia molesta) i jabukinog smotavca (Cydia pomonella). U toku je polaganje jaja i piljenje larvi prve generacije ovih štetočina. Larve ovih štetočina su ubušuju u plod dunje i hrane se mesom ploda. Tako oštećeni plodovi prevremeno sazrevaju i otpadaju.
U cilju sprečavanja ubušivanja larvi u plodove dunje preporučuje se primena insekticida sa nekim od registrovanih insekticida:
- a.m.acetamiprid (Mospilan 20 SG, Zlatospilan, Tonus, Volley 20 SP, Kestrel, Wizzzaard) u koncentraciji 0,025%
Vizuelnim pregledom registrovali smo prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora).
Preporuka proizvođačima je da pregledaju zasade i ukoliko primete karakteristične simptome ove bolesti – povijene vrhove mladara u vidu pastirskog štapa, i lišće tamne boje koje ne otpada, primene sledeće mere:
- Uklone zaražene grane rezom, tako da rezom bude zahvaćeno 30 cm zdravog tkiva;
- Odsečene zaražene grane staviti u pvc vreće da se ne dodiruju sa zdravim delovima biljke;
- Alat koji služi za orezivanje treba dezinfikovati posle svakog reza rastvorom etil alkohola (70%) ili natrijum hipohlorita (10%);
- Rane od reza treba dezinfikovati sa 3% rastvorom nekog bakarnog preparata;
- Zaražene delove biljaka izneti iz voćnjaka i spaliti;
- Uklanjanje zaraženih biljnih delova, treba sprovoditi po suvom i toplom vremenu;
- Nakon mehaničkog uklanjanja zaraženih biljnih delova zasadi se mogu tretirati bakarnim preparatima, ali u nižim koncentracijama;
- Svakih 7-10 dana pregledati voćnjak, i ukoliko je potrebno, ponoviti postupak.