| Portal Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja > Kruševac > Prilozi > Prisustvo cikade Cicadetta montana complex u malini i kupini | 
		
		 | 
		   
			| 
	
		| 
			
				| 22.6.2022
Na području delovanja RC Kruševac, u zasadima  maline berba je u toku, a kupina se nalaze u fazi seme je jasno vidljivo na plodnici do početak sazrevanja ploda, većina plodova bele boje (BBCH 73-81).  
 Vizuelnim pregledom zasada maline i kupine registrovano je prisustvo odraslih jedinki cikade Cicadetta montana complex. Pregledom je utvđeno i prisusvo oštećenja u vidu zareza na rodnim mladarima maline. Kod kupine, prisustvo oštećenja na rodnim mladarima je u niskom intezitetu napada. 
  Ova cikada pravi oštećenja u vidu zareza na kori mladara na rodnim mladarima, u koja ženka polaže jaja izduženog oblika. U početku su ta jaja bele boje, a kasnije su žuta do narandžasta. Oštećene rodne grančice koje su pune roda, podložne su lomljenju i dolazi do njihovog sušenja. Proizvođačima se preporučuje pregled zasada maline i kupine. Ukoliko se uoče odrasle jedinke ove cikade, kao i oštećenja od polaganja jaja, preporuka je njihovo mehaničko uklanjanje i uništavanje. Hemijske mere borbe se ne preporučuju. |  |  
		|  |  
		|  |  |  |  |